statystyki

Dla zapłaty PCC data licytacji nie ma znaczenia

autor: Magdalena Majkowska22.01.2019, 08:14; Aktualizacja: 22.01.2019, 09:02
W 2018 r. podatnik dostał z urzędu skarbowego wezwanie do zapłaty PCC. Twierdził, że nie powinien płacić podatku, bo w dniu licytacji nie obowiązywały jeszcze przepisy, które by to nakazywały.

W 2018 r. podatnik dostał z urzędu skarbowego wezwanie do zapłaty PCC. Twierdził, że nie powinien płacić podatku, bo w dniu licytacji nie obowiązywały jeszcze przepisy, które by to nakazywały.źródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy liczy się od momentu uprawomocnienia postanowienia o przysądzeniu własności, nawet jeżeli licytacja odbyła się przed wprowadzeniem przepisu o zapłacie PCC od sprzedaży komorniczej – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o podatnika, który pod koniec 2015 r. kupił nieruchomość na licytacji. Zanim doszło do transakcji, dostał od komornika zapewnienie, że nie będzie ona obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Sądowe postanowienie o przysądzeniu własności zostało jednak wydane już w 2016 r. i wtedy też się uprawomocniło.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane