Nie każda ustawa musi mieć w tytule „podatkowa”

autor: Patrycja Dudek14.01.2019, 08:20; Aktualizacja: 14.01.2019, 08:25
Sądy obu instancji nie zgodziły się z dyrektorem izby.

Sądy obu instancji nie zgodziły się z dyrektorem izby.źródło: ShutterStock

Organ interpretacyjny nie może odmówić odpowiedzi na pytanie dotyczące pomocy publicznej przyznanej na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych – orzekł NSA.

Chodziło o art. 12a i 12c ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1010 ze zm.). Przepisy te zobowiązują przedsiębiorców korzystających z pomocy publicznej do przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z nimi dokumentów, aż upłynie okres przedawnienia roszczeń związanych ze zwrotem takiej pomocy. Wskazują przy tym, że roszczenia te przedawniają się po 10 latach.

Spółka chciała wiedzieć, czy ten 10-letni okres należy liczyć odrębnie dla dokumentacji podatkowej za każdy kolejny rok.

Dyrektor izby skarbowej odmówił jej jednak odpowiedzi. Stwierdził, że może udzielać interpretacji wyłącznie w sprawach prawa podatkowego. Wyjaśnił, że rozumie się przez to przepisy ustaw dotyczących podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych (art. 14b par. 1 w zw. z art. 3 pkt 1 i 2 ordynacji podatkowej).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane