statystyki

Nie każda ustawa musi mieć w tytule „podatkowa”

autor: Patrycja Dudek14.01.2019, 08:20; Aktualizacja: 14.01.2019, 08:25
Sądy obu instancji nie zgodziły się z dyrektorem izby.

Sądy obu instancji nie zgodziły się z dyrektorem izby.źródło: ShutterStock

Organ interpretacyjny nie może odmówić odpowiedzi na pytanie dotyczące pomocy publicznej przyznanej na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych – orzekł NSA.

Chodziło o art. 12a i 12c ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1010 ze zm.). Przepisy te zobowiązują przedsiębiorców korzystających z pomocy publicznej do przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z nimi dokumentów, aż upłynie okres przedawnienia roszczeń związanych ze zwrotem takiej pomocy. Wskazują przy tym, że roszczenia te przedawniają się po 10 latach.

Spółka chciała wiedzieć, czy ten 10-letni okres należy liczyć odrębnie dla dokumentacji podatkowej za każdy kolejny rok.

Dyrektor izby skarbowej odmówił jej jednak odpowiedzi. Stwierdził, że może udzielać interpretacji wyłącznie w sprawach prawa podatkowego. Wyjaśnił, że rozumie się przez to przepisy ustaw dotyczących podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych (art. 14b par. 1 w zw. z art. 3 pkt 1 i 2 ordynacji podatkowej).


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane