statystyki

Usługi notarialne też można refakturować

autor: Patrycja Dudek14.01.2019, 08:07; Aktualizacja: 14.01.2019, 08:11
Kancelaria argumentowała, że skoro wolno refakturować usługi medyczne i media przy najmie, to równie dobrze można tak robić z usługami notarialnymi.

Kancelaria argumentowała, że skoro wolno refakturować usługi medyczne i media przy najmie, to równie dobrze można tak robić z usługami notarialnymi.źródło: ShutterStock

Prawnik, który poleca podatnikowi znajomego notariusza i tymczasowo uiszcza za niego taksę notarialną, może ją później przerzucić na klienta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie miał wątpliwości, czy wskazywanie klientom konkretnych notariuszy jest zgodne z etyką zawodową i czy nie narusza zasad uczciwej konkurencji. Ostatecznie jednak rozstrzygnął podatkowy spór na korzyść kancelarii.

Chodziło o kancelarię świadczącą usługi prawnicze i doradztwa podatkowego. We wniosku o interpretację poinformowała, że współpracuje z konkretną kancelarią notarialną i gdy potrzebna jest jej usługa, poleca rejenta klientom.

Klient staje przed notariuszem osobiście albo reprezentuje go pełnomocnik (prawnik z kancelarii). W obu przypadkach rejent wskazuje na fakturze – jako nabywcę usługi notarialnej – kancelarię, która tymczasowo płaci taksę notarialną, a następnie przerzuca jej koszt na swojego klienta. Spór toczył się o to, czy takie postępowanie jest prawidłowe.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane