statystyki

Spór o firmowy majątek: Co w małżeństwie, to bez VAT

autor: Mariusz Szulc07.01.2019, 16:00
Wyjaśnił, że takie transakcje między mężem i żoną – gdy łączy ich wspólność majątkowa – nie mogą być uznane za dostawę towarów.

Wyjaśnił, że takie transakcje między mężem i żoną – gdy łączy ich wspólność majątkowa – nie mogą być uznane za dostawę towarów.źródło: ShutterStock

Małżonkowie, którzy przenoszą między sobą firmowy majątek, nie rozliczają z tego tytułu podatku od towarów i usług – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Wyjaśnił, że takie transakcje między mężem i żoną – gdy łączy ich wspólność majątkowa – nie mogą być uznane za dostawę towarów. WSA powołał się na wyrok NSA z 4 kwietnia 2018 r., (sygn. akt I FSK 887/16). Orzeczenie to spotkało się z krytyczną oceną niektórych ekspertów, o czym pisaliśmy w artykule „W małżeństwie nie ma faktur, odliczenia VAT ani ulgi na złe długi” (DGP nr 67/2018).

Fiskus konsekwentnie prezentuje inne podejście. Jego zdaniem kluczowa jest definicja dostawy towarów zawarta w art. 7 ustawy o VAT. Wynika z niej, że dostawą jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W praktyce chodzi o przeniesienie władztwa ekonomicznego nad rzeczą i możliwość rozporządzania nią. Zasadniczo więc podatek powinien być rozliczony także od przekazania firmowego towaru między małżonkami. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2018 r. (nr 0115-KDIT1-2.4012.443.2018.1.AW).


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane