statystyki

Spór o firmowy majątek: Co w małżeństwie, to bez VAT

autor: Mariusz Szulc07.01.2019, 16:00
Wyjaśnił, że takie transakcje między mężem i żoną – gdy łączy ich wspólność majątkowa – nie mogą być uznane za dostawę towarów.

Wyjaśnił, że takie transakcje między mężem i żoną – gdy łączy ich wspólność majątkowa – nie mogą być uznane za dostawę towarów.źródło: ShutterStock

Małżonkowie, którzy przenoszą między sobą firmowy majątek, nie rozliczają z tego tytułu podatku od towarów i usług – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Wyjaśnił, że takie transakcje między mężem i żoną – gdy łączy ich wspólność majątkowa – nie mogą być uznane za dostawę towarów. WSA powołał się na wyrok NSA z 4 kwietnia 2018 r., (sygn. akt I FSK 887/16). Orzeczenie to spotkało się z krytyczną oceną niektórych ekspertów, o czym pisaliśmy w artykule „W małżeństwie nie ma faktur, odliczenia VAT ani ulgi na złe długi” (DGP nr 67/2018).

Fiskus konsekwentnie prezentuje inne podejście. Jego zdaniem kluczowa jest definicja dostawy towarów zawarta w art. 7 ustawy o VAT. Wynika z niej, że dostawą jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W praktyce chodzi o przeniesienie władztwa ekonomicznego nad rzeczą i możliwość rozporządzania nią. Zasadniczo więc podatek powinien być rozliczony także od przekazania firmowego towaru między małżonkami. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2018 r. (nr 0115-KDIT1-2.4012.443.2018.1.AW).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane