statystyki

Spłata hipoteki jak poręczeń i gwarancji

autor: Patrycja Dudek07.01.2019, 18:00
Spór w tej sprawie toczyła firma, która kupiła budynek od innego przedsiębiorstwa.

Spór w tej sprawie toczyła firma, która kupiła budynek od innego przedsiębiorstwa.źródło: ShutterStock

Firma, która kupiła budynek obciążony cudzym długiem i spłaciła to zobowiązanie, by uniknąć zajęcia komorniczego, nie ujmie wydatku w podatkowych kosztach – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma, która kupiła budynek od innego przedsiębiorstwa. Cena za budynek została obniżona o wartość ustanowionych na nim hipotek. Firma świadomie wynegocjowała niższą cenę zakupu, brała bowiem pod uwagę to, że będzie musiała spłacić hipoteki. Kupiony budynek wykorzystywała w działalności gospodarczej, dokonując odpisów amortyzacyjnych od wartości odpowiadającej cenie nabycia, czyli kwocie faktycznie za niego zapłaconej.

Problem pojawił się, gdy bank, na rzecz którego ustanowione były hipoteki, zmienił właściciela, a nowy sprzedał wierzytelności zabezpieczone hipotekami funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten domagał się przed sądem natychmiastowej ich spłaty. Doprowadziło to ostatecznie do zawarcia porozumienia między funduszem a firmą, która nabyła budynek. W efekcie spłaciła ona zobowiązania poprzedniego właściciela, by uchronić się przed egzekucją komorniczą i nie stracić miejsca prowadzenia działalności. Wydatek na spłatę hipotek chciała ująć w podatkowych kosztach.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane