statystyki

System opodatkowania budowli wymaga przebudowy [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski07.01.2019, 07:13; Aktualizacja: 07.01.2019, 07:47
Myślę, że dobrą okazją są prace nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zmienia on definicję budowli na potrzeby prawa budowlanego.

Myślę, że dobrą okazją są prace nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zmienia on definicję budowli na potrzeby prawa budowlanego.źródło: ShutterStock

- W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju pracuje zespół doradczy, który ma przygotować wytyczne reformy prawa budowlanego. Przy tej okazji należałoby przeprowadzić zmiany w opodatkowaniu budowli. W przeciwnym razie wrócą wszystkie dotychczasowe problemy rozstrzygnięte przez sądy, a dodatkowo pojawią się nowe - mówi Jan Rudowski w rozmowie z DGP.

W połowie października Izba Finansowa NSA, której jest pan prezesem, zorganizowała konferencję, w której jednym z kluczowych zagadnień były te związane z podatkiem od nieruchomości. Jaki to procent spraw podatkowych, które rozpatruje NSA?

W 2017 r. NSA zarejestrował 749 spraw z zakresu podatku od nieruchomości, a więc 11 proc. wszystkich, które do nas wpłynęły. Do końca września bieżącego roku było ich jeszcze więcej – 717, czyli 12 proc. ogółu. W sumie na rozpoznanie czeka obecnie 1185 spraw dotyczących podatku od nieruchomości, trudnych do rozstrzygania.

Czego one dotyczą?

Głównie decyzji wymiarowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wyjątkiem są elektrownie wiatrowe, bo w tym przypadku chodzi wyłącznie o interpretacje indywidualne (150 skarg). Od 2004 r. do 2016 r. jedna trzecia z 4800 wyroków w sprawach podatku od nieruchomości dotyczyła dwóch problemów: opodatkowania telekomunikacyjnych linii kablowych oraz instalacji gazowych (przesyłowych). W ostatnim czasie doszły kwestie związane z opodatkowaniem budowli sieciowych.

Czyżby wrócił problem z opodatkowaniem kabli w kanalizacji?

Nie, ale wciąż rozstrzygamy kwestie pochodne. Przykładem jest optymalizacja, która polegała na zmianie właściciela korytek betonowych, w których ułożone są linie kablowe. Spółka X wnosiła korytka do spółki Y i twierdziła, że skoro kto inny jest właścicielem kabli, a kto inny korytek, to nie ma podatku od nieruchomości. NSA stanął jednak na stanowisku, że w sytuacji gdy po wydzieleniu kabli do innej spółki nadal korzysta z nich podmiot, który był ich właścicielem przed wydzieleniem (na zasadzie leasingu zwrotnego), to nie można mówić o rozerwaniu związku funkcjonalnego. Podatek obejmuje więc także korytka.

Ciągle jest problem z opodatkowaniem gazowych urządzeń kontrolno-pomiarowych, które są zlokalizowane w kontenerach. Kiedy nastąpi finał?


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane