statystyki

System opodatkowania budowli wymaga przebudowy [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski07.01.2019, 07:13; Aktualizacja: 07.01.2019, 07:47
Myślę, że dobrą okazją są prace nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zmienia on definicję budowli na potrzeby prawa budowlanego.

Myślę, że dobrą okazją są prace nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zmienia on definicję budowli na potrzeby prawa budowlanego.źródło: ShutterStock

- W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju pracuje zespół doradczy, który ma przygotować wytyczne reformy prawa budowlanego. Przy tej okazji należałoby przeprowadzić zmiany w opodatkowaniu budowli. W przeciwnym razie wrócą wszystkie dotychczasowe problemy rozstrzygnięte przez sądy, a dodatkowo pojawią się nowe - mówi Jan Rudowski w rozmowie z DGP.

W połowie października Izba Finansowa NSA, której jest pan prezesem, zorganizowała konferencję, w której jednym z kluczowych zagadnień były te związane z podatkiem od nieruchomości. Jaki to procent spraw podatkowych, które rozpatruje NSA?

W 2017 r. NSA zarejestrował 749 spraw z zakresu podatku od nieruchomości, a więc 11 proc. wszystkich, które do nas wpłynęły. Do końca września bieżącego roku było ich jeszcze więcej – 717, czyli 12 proc. ogółu. W sumie na rozpoznanie czeka obecnie 1185 spraw dotyczących podatku od nieruchomości, trudnych do rozstrzygania.

Czego one dotyczą?

Głównie decyzji wymiarowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wyjątkiem są elektrownie wiatrowe, bo w tym przypadku chodzi wyłącznie o interpretacje indywidualne (150 skarg). Od 2004 r. do 2016 r. jedna trzecia z 4800 wyroków w sprawach podatku od nieruchomości dotyczyła dwóch problemów: opodatkowania telekomunikacyjnych linii kablowych oraz instalacji gazowych (przesyłowych). W ostatnim czasie doszły kwestie związane z opodatkowaniem budowli sieciowych.

Czyżby wrócił problem z opodatkowaniem kabli w kanalizacji?

Nie, ale wciąż rozstrzygamy kwestie pochodne. Przykładem jest optymalizacja, która polegała na zmianie właściciela korytek betonowych, w których ułożone są linie kablowe. Spółka X wnosiła korytka do spółki Y i twierdziła, że skoro kto inny jest właścicielem kabli, a kto inny korytek, to nie ma podatku od nieruchomości. NSA stanął jednak na stanowisku, że w sytuacji gdy po wydzieleniu kabli do innej spółki nadal korzysta z nich podmiot, który był ich właścicielem przed wydzieleniem (na zasadzie leasingu zwrotnego), to nie można mówić o rozerwaniu związku funkcjonalnego. Podatek obejmuje więc także korytka.

Ciągle jest problem z opodatkowaniem gazowych urządzeń kontrolno-pomiarowych, które są zlokalizowane w kontenerach. Kiedy nastąpi finał?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane