Tylko części budowlane farmy słonecznej są opodatkowane

autor: Łukasz Zalewski03.01.2019, 19:00
Burmistrz miasta twierdził, że panele fotowoltaiczne należy traktować jako element sieci elektroenergetycznej.

Burmistrz miasta twierdził, że panele fotowoltaiczne należy traktować jako element sieci elektroenergetycznej.źródło: ShutterStock

Ani panele słoneczne, ani ogniwa fotowoltaiczne nie zostały wymienione w katalogu budowli. Nie mają też z nimi nic wspólnego. Nie można więc żądać od nich podatku od nieruchomości – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza zbudować farmę fotowoltaiczną. Będą się na nią składać panele zamontowane na stołach konstrukcyjnych, które są połączone ze sobą siecią kabli (biegnących pod gruntem). Elementami farmy są też przetwornice i transformatory. Stoły konstrukcyjne są zamocowane do słupów wbijanych do ziemi. Pozostałe elementy są wymienne i nie są związane z gruntem.

Spór dotyczył tego, które elementy będą objęte podatkiem od nieruchomości. Spółka uważała, że tylko części budowlane, a więc tylko słupy związane z gruntem. Wskazywała, że pozostałe elementy, w tym panele fotowoltaiczne, nie są budowlami, zatem nie ma od nich podatku. Argumentowała, że są to urządzenia wymienne, które można w każdej chwili zdemontować.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane