statystyki

Dotacja do montażu paneli fotowoltaicznych jest z VAT

autor: Łukasz Zalewski03.12.2019, 17:00
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Gmina uważała, że opodatkowana jest tylko kwota, którą mieszkaniec płaci za dzierżawęźródło: ShutterStock

Dofinansowanie do montażu kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych i pompy ciepła wpływa bezpośrednio na ich cenę, a zatem jest opodatkowane – uznał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła gminy, która chciała zrealizować projekt dostawy i montażu kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych oraz instalacji fotowoltaicznych i pompy ciepła w szkole. Miała dostać na to zadanie dofinansowanie ze środków unijnych, a resztę dołożyć ze środków własnych.

Instalacje słoneczne byłyby własnością gminy, a mieszkańcy korzystaliby z nich odpłatnie. Zakładano, że właściciele domów, którzy zdecydują się wziąć udział w programie, będą musieli wyłożyć na początek niewielką kwotę z tytułu zakupu i montażu zestawu solarnego, w tym także z tytułu VAT.

Oprócz tego gmina przez pięć lat pobierałaby czynsz z tytułu dzierżawy zestawów. Jego wartość gmina oszacowała na 22 proc. kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji solarnych (z tych pieniędzy zamierzała pokryć wkład własny). Po upływie 5-letniego okresu użytkownik mógłby albo przedłużyć umowę z gminą, albo kupić instalację.

Spór dotyczył tego, co jest podstawą opodatkowania VAT czynszu dzierżawnego. Czy należy wliczać do niego także dotację, czy tylko kwotę należną od mieszkańca.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane