statystyki

Dotacja do montażu paneli fotowoltaicznych jest z VAT

autor: Łukasz Zalewski03.12.2019, 17:00
panele solarne-słoneczne-fotowoltaika

Gmina uważała, że opodatkowana jest tylko kwota, którą mieszkaniec płaci za dzierżawęźródło: ShutterStock

Dofinansowanie do montażu kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych i pompy ciepła wpływa bezpośrednio na ich cenę, a zatem jest opodatkowane – uznał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła gminy, która chciała zrealizować projekt dostawy i montażu kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych oraz instalacji fotowoltaicznych i pompy ciepła w szkole. Miała dostać na to zadanie dofinansowanie ze środków unijnych, a resztę dołożyć ze środków własnych.

Instalacje słoneczne byłyby własnością gminy, a mieszkańcy korzystaliby z nich odpłatnie. Zakładano, że właściciele domów, którzy zdecydują się wziąć udział w programie, będą musieli wyłożyć na początek niewielką kwotę z tytułu zakupu i montażu zestawu solarnego, w tym także z tytułu VAT.

Oprócz tego gmina przez pięć lat pobierałaby czynsz z tytułu dzierżawy zestawów. Jego wartość gmina oszacowała na 22 proc. kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji solarnych (z tych pieniędzy zamierzała pokryć wkład własny). Po upływie 5-letniego okresu użytkownik mógłby albo przedłużyć umowę z gminą, albo kupić instalację.

Spór dotyczył tego, co jest podstawą opodatkowania VAT czynszu dzierżawnego. Czy należy wliczać do niego także dotację, czy tylko kwotę należną od mieszkańca.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane