statystyki

Koszty służbowych aut na nowych zasadach. Co zmienia się od 1 stycznia 2019?

autor: Agnieszka Pokojska02.01.2019, 09:02; Aktualizacja: 02.01.2019, 09:07
Wątpliwości dotyczą składek na ubezpieczenie auta

Wątpliwości dotyczą składek na ubezpieczenie autaźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia można odliczać od przychodu aż 150 tys. zł wartości firmowego samochodu, natomiast wydatki na eksploatację tylko w ramach 75-proc. limitu.

Zmiany w rozliczaniu kosztów zakupu i użytkowania służbowych samochodów osobowych wprowadziła nowelizacja z 23 października br. (Dz.U. poz. 2159). Przede wszystkim podwyższyła ona – z 20 tys. euro (ok. 86 tys. zł) do 150 tys. zł – limit wartości auta, do wysokości którego możliwe jest odliczanie odpisów amortyzacyjnych i składek na ubezpieczenie pojazdu.

Jednocześnie zmieniły się zasady rozliczania kosztów związanych z używaniem pojazdu. Całość mogą potrącić od przychodów już tylko ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej i prowadzą ewidencję, taką jak dla celów odliczania 100 proc. VAT.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kaia(2019-01-05 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    chyba kwestia pojazdów to kwestia budząca najwięcej kontrowersji w kontekście styczniowych zmian podatkowych. Przynajmniej klienci naszego biura rachunkowego, mają do niej najwięcej wątpliwości. Ja sama jeszcze nie w 100% wszystko rozumiem, ale po nadchodzącej konferencji w MDDP, na pewno usystematyzuję swoją wiedzę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane