statystyki

Spłata podwykonawców budowlanych zmniejsza przychód inwestora

autor: Mariusz Szulc27.12.2018, 18:00
Inwestor może zaliczyć do kosztów wydatki na rzecz podwykonawców w tej części, w której nie zostaną mu one potem w jakikolwiek sposób zwrócone.

Inwestor może zaliczyć do kosztów wydatki na rzecz podwykonawców w tej części, w której nie zostaną mu one potem w jakikolwiek sposób zwrócone.źródło: ShutterStock

Kwoty, które inwestor musiał zapłacić podwykonawcom budowlanym z powodu ciążącej na nim solidarnej odpowiedzialności za te wypłaty, mogą być jego kosztem podatkowym – orzekł WSA w Gliwicach.

Zastrzegł, że nie dotyczy to kwot, które inwestor odzyska potem od generalnego wykonawcy.

Chodziło o spółkę, która zleciła generalnemu wykonawcy budowę nowego zakładu produkcyjnego. W umowie zgodziła się na podwykonawców. Po pewnym czasie jednak generalny wykonawca przestał wypłacać im wynagrodzenia. Tym samym spółka, jako inwestor, stała się solidarnie odpowiedzialna za powstałe zaległości, zgodnie z art. 647 1 par. 5 kodeksu cywilnego. Gdy więc podwykonawcy zaczęli występować do niej o zapłatę, spółka zaczęła systematycznie spłacać ich roszczenia.

Potem zawarła porozumienie z generalnym wykonawcą, w którym zobowiązał się on do zrekompensowania jej przynajmniej części wydatków poniesionych w związku z solidarną odpowiedzialnością.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane