statystyki

Sąd może zasądzić zapłatę z VAT, nawet gdy nie było faktury

autor: Magdalena Majkowska26.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:24
VAT

Niedopełnienie obowiązku wystawienia faktury jest czynem zabronionym.źródło: ShutterStock

Podwykonawca, który nie wystawił faktury, a wygrał w sądzie zapłatę w kwocie brutto, może odpowiadać nie tylko za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, lecz także w sprawie o odszkodowanie.

Z problemem zwrócił się do nas czytelnik. Jako wykonawca wszedł w spór z podwykonawcą, który żądał od niego zapłaty za wykonane prace (transakcja nie była objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia). Podwykonawca domagał się w pozwie kwot brutto (z VAT). Sąd się do tego przychylił.

Problem polegał na tym, że podwykonawca nie wystawił i nie przekazał wykonawcy żadnych faktur. Ciężar podatku poniósł więc wykonawca (nasz czytelnik), który musiał zapłacić podwykonawcy kwotę brutto, ale nie mając faktury, nie może odliczyć naliczonego VAT.

Eksperci nie mają wątpliwości, że sąd postąpił słusznie, zasądzając należność wraz z VAT. – W sytuacji, gdy umowa określała cenę z VAT i czynność została wykonana, należna była cała kwota. Nie jest tak, że podmiot świadczący usługę ma prawo domagać się należności wraz z VAT wyłącznie w sytuacji, gdy wystawi fakturę – wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii podatkowej Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane