Czy dochody z najmu można opodatkować podatkiem liniowym

autor: Marcin Łukasiewicz15.12.2018, 07:30
blok mieszkanie nieruchomości

Podstawową formą opodatkowania PIT dochodów z działalności gospodarczej jest skala podatkowa.źródło: ShutterStock

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej uzyskuje przychody z najmu mieszkań na cele mieszkaniowe. Obecnie rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale planuje w 2018 r. (tj. w trakcie trwania roku kalendarzowego) rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań dla osób fizycznych na cele mieszkaniowe. Czy w takim przypadku przychody (dochody) uzyskiwane z działalności gospodarczej w zakresie najmu mogą być opodatkowane podatkiem liniowym?

W ustawie o PIT odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT),
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Ustawa o PIT dopuszcza możliwość osiągania przychodów z tytułu zawartych umów najmu w ramach zarówno najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), jak i pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). W zależności od tego, do którego z tych źródeł przyporządkowane są przychody z najmu, po spełnieniu określonych warunków jest możliwość wyboru formy ich opodatkowania. W ramach najmu prywatnego podatnicy mogą wybrać ryczałt ewidencjonowany lub skalę podatkową. Jeżeli najem jest wykonywany w ramach działalności gospodarczej, to może być opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Istota problemu sprowadza się do ustalenia, czy w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie najmu, przychody (dochody) uzyskiwane z tego tytułu mogą być opodatkowane podatkiem liniowym.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane