statystyki

Liniowy podatek wyłącza rozliczenie z małżonkiem

autor: Magdalena Majkowska02.01.2019, 08:20; Aktualizacja: 02.01.2019, 08:25
podatki, małżeństwo

W efekcie za 2018 r. wynagrodzenia z pracy obojga małżonków powinny być rozliczone indywidualnie, na osobnych PIT-37źródło: ShutterStock

Oboje z mężem byliśmy zatrudnieni na etatach cały 2018 r. Dodatkowo od kwietnia mąż prowadzi firmę opodatkowaną liniowym PIT. Dotychczas rozliczaliśmy się wspólnie, co było dla nas bardzo korzystne. Czy teraz również możemy rozliczyć wspólnie dochody z pracy, a dodatkowo mąż złoży osobne zeznanie dla dochodów z działalności gospodarczej? – pyta czytelniczka DGP.

Niestety w rozliczeniu za 2018 r. małżonkowie nie będą mogli wnioskować o wspólne rozliczenie. Jest to wykluczone, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy o szczególnych formach opodatkowania działalności gospodarczej, w tym podatek liniowy. Wynika to z art. 6 ust. 8 ustawy o PIT.

W efekcie za 2018 r. wynagrodzenia z pracy obojga małżonków powinny być rozliczone indywidualnie, na osobnych PIT-37. Ponadto mąż podatniczki będzie musiał dodatkowo złożyć PIT-36L, w którym wykaże przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane