Oboje z mężem byliśmy zatrudnieni na etatach cały 2018 r. Dodatkowo od kwietnia mąż prowadzi firmę opodatkowaną liniowym PIT. Dotychczas rozliczaliśmy się wspólnie, co było dla nas bardzo korzystne. Czy teraz również możemy rozliczyć wspólnie dochody z pracy, a dodatkowo mąż złoży osobne zeznanie dla dochodów z działalności gospodarczej? – pyta czytelniczka DGP.
Niestety w rozliczeniu za 2018 r. małżonkowie nie będą mogli wnioskować o wspólne rozliczenie. Jest to wykluczone, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy o szczególnych formach opodatkowania działalności gospodarczej, w tym podatek liniowy. Wynika to z art. 6 ust. 8 ustawy o PIT.
W efekcie za 2018 r. wynagrodzenia z pracy obojga małżonków powinny być rozliczone indywidualnie, na osobnych PIT-37. Ponadto mąż podatniczki będzie musiał dodatkowo złożyć PIT-36L, w którym wykaże przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT.
Reklama
Nowością w rozliczeniach za 2018 r. będzie wypełnienie rocznych zeznań podatkowych przez Krajową Administrację Skarbową. Na razie jednak usługa Twój e-PIT będzie dostępna tylko dla podatników składających PIT-37 i PIT-38. Dopiero począwszy od rozliczeń za 2019 r. KAS sporządzi zeznania również za podatników prowadzących działalność gospodarczą, składających zeznanie PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.
Zasadniczo KAS uwzględni w zeznaniach preferencje, z których podatnicy korzystali w ubiegłym roku. Jeśli więc dotychczas rozliczali się wspólnie, a dopiero za 2018 r. nie przysługuje im ta preferencja, to powinni albo odpowiednio zmodyfikować zeznanie PIT-37 przygotowane przez skarbówkę (gdyby rozliczyła ich wspólnie), albo odrzucić je i rozliczyć się samodzielnie. Zeznania PIT-37 będą dostępne dla podatników na Portalu Podatkowym już od 15 lutego 2019 r.