statystyki

Liniowy podatek wyłącza rozliczenie z małżonkiem

autor: Magdalena Majkowska02.01.2019, 08:20; Aktualizacja: 02.01.2019, 08:25
podatki, małżeństwo

W efekcie za 2018 r. wynagrodzenia z pracy obojga małżonków powinny być rozliczone indywidualnie, na osobnych PIT-37źródło: ShutterStock

Oboje z mężem byliśmy zatrudnieni na etatach cały 2018 r. Dodatkowo od kwietnia mąż prowadzi firmę opodatkowaną liniowym PIT. Dotychczas rozliczaliśmy się wspólnie, co było dla nas bardzo korzystne. Czy teraz również możemy rozliczyć wspólnie dochody z pracy, a dodatkowo mąż złoży osobne zeznanie dla dochodów z działalności gospodarczej? – pyta czytelniczka DGP.

Niestety w rozliczeniu za 2018 r. małżonkowie nie będą mogli wnioskować o wspólne rozliczenie. Jest to wykluczone, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy o szczególnych formach opodatkowania działalności gospodarczej, w tym podatek liniowy. Wynika to z art. 6 ust. 8 ustawy o PIT.

W efekcie za 2018 r. wynagrodzenia z pracy obojga małżonków powinny być rozliczone indywidualnie, na osobnych PIT-37. Ponadto mąż podatniczki będzie musiał dodatkowo złożyć PIT-36L, w którym wykaże przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2019-01-02 10:07) Zgłoś naruszenie 40

    toż zawsze tak było. i 10 czy 15 lat temu tez tak było

    Odpowiedz
  • Marek(2020-02-24 19:34) Zgłoś naruszenie 10

    Dojna zmiana. W ramach polityki prorodzinnej rządząca partia udziela małżonkom finansowego rozwodu. Mimo istnienia wspólnoty majątkowej małżonkowie nie mogą się wspólnie rozliczyć natomiast przed fiskusem odpowiadają solidarnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane