statystyki

Poradnia podatkowa: Czy osoba fizyczna wynajmująca mieszkania musi wystawiać faktury?

autor: Marcin Łukasiewicz, Tomasz Krywan05.11.2018, 09:56; Aktualizacja: 05.11.2018, 10:00
Czy w przypadku najmu prywatnego opłaty za dostawę wody stanowią przychód wynajmującego?

Czy w przypadku najmu prywatnego opłaty za dostawę wody stanowią przychód wynajmującego?źródło: ShutterStock

Czy osoba fizyczna wynajmująca mieszkania musi wystawiać faktury? Kiedy należy rozliczyć zakup usługi budowlanej od podwykonawcy? Jak rozliczyć usługi medyczne świadczone przez spółkę jawną niebędącą podmiotem leczniczym? Czy w przypadku najmu prywatnego opłaty za dostawę wody stanowią przychód wynajmującego?

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuje dwa mieszkania. Nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Czy w tej sytuacji powinna wystawiać faktury za najem?

Faktury są dokumentami wystawianymi przez podatników VAT. W konsekwencji obowiązek ich wystawiania może obciążać wyłącznie podatników tego podatku. Mając to na uwadze, obowiązujące na gruncie VAT pojęcie działalności gospodarczej definiuje art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Definicja ta jest szersza od definicji działalności gospodarczej obowiązujących na gruncie innych przepisów i obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 ustawy o VAT). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest nawet wynajmowanie i wydzierżawianie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego (zob. przykładowo interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 września 2017 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.536.2017.2.AB, oraz z 9 listopada 2017 r., nr 0112-KDIL2 3.4012.397.2017.2.ZD).

W konsekwencji wskazana osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu VAT (mimo że nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców, czyli nie jest przedsiębiorcą), a więc jest podatnikiem podatku VAT (zapewne zwolnionym od VAT; tak też zakładam na użytek dalszej części odpowiedzi).

Jednocześnie należy pamiętać, że niekiedy faktury muszą być wystawiane tylko na żądanie nabywców. Dotyczy to m.in. sprzedaży na rzecz osób prywatnych (zob. art. 106b ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT) oraz sprzedaży zwolnionej od VAT (zob. art. 106b ust. 2 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). W przedstawionym stanie faktycznym mają zapewne miejsce oba te przypadki (tj. najprawdopodobniej najemcami są osoby prywatne oraz świadczone usługi najmu są zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 lub art. 113 ustawy o VAT). Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji osoba fizyczna ma obowiązek wystawiać faktury jedynie na żądanie najemców.

Podstawa prawna

Art. 15 oraz art. 106b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane