statystyki

Jak skorygować fakturę wystawioną na płatnika zamiast nabywcę

autor: Tomasz Krywan, Marcin Łukasiewicz16.11.2020, 08:45; Aktualizacja: 16.11.2020, 08:46
Natomiast pomyłki dotyczące informacji wiążącej się z nabywcą mogą być skorygowane poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej (zob. art. 106k ust. 1 ustawy o VAT). W sytuacji gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą.

Natomiast pomyłki dotyczące informacji wiążącej się z nabywcą mogą być skorygowane poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej (zob. art. 106k ust. 1 ustawy o VAT). W sytuacji gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą.źródło: ShutterStock

Czy skutkiem otwarcia postępowania układowego jest zakończenie roku podatkowego? Jakie dane powinna zawierać faktura zaliczkowa? 

Pomiędzy spółką Y (sprzedawcą, podatnikiem VAT czynnym), firmą X (nabywcą) oraz firmą Z (podmiot trzeci – powiązany kapitałowo z nabywcą) została zawarta umowa, na podstawie której firma Z zobowiązała się dokonać zapłaty za nabyte przez X usługi. Firma Z stała się zatem płatnikiem, lecz faktura miała zostać wystawiona na nabywcę. Dane płatnika nie miały być uwidocznione na fakturze. Niestety wskutek pomyłki na wystawionej fakturze jako nabywca została wskazana firma Z (płatnik), a nie X (nabywca usługi). Taki dokument został doręczony firmie X. Jak należy skorygować wystawioną fakturę, w której w miejscu nabywcy jest wskazany płatnik? Czy należy ją skorygować „do zera” i wystawić prawidłową fakturę na właściwego nabywcę?

Przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą o VAT i przepisami wydanymi na jej podstawie (zob. art. 2 pkt 31 ustawy o VAT). Faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy nabywcy towarów lub usług oraz jego adres, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi (zob. art. 106e ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o VAT).

Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika – są potwierdzeniem nabycia określonych towarów i usług lub też otrzymania zaliczki. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich jej elementów. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie takiego dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi (nabywcy), a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.

W praktyce zdarzają się jednakże sytuacje, gdy po wystawieniu faktury następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. W takiej sytuacji ustawodawca wskazuje na obowiązek skorygowania takiego dokumentu przez wystawienie faktury korygującej.

Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (zob. art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Należy tutaj wskazać, że ustawodawca nie uczynił żadnych zastrzeżeń co do charakteru tych pomyłek – mogą to być więc wszelkie możliwe pomyłki. Zatem, jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na jej treść lub się okaże, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Jest ona wystawiana w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane