statystyki

Media i najem trzeba rozliczać odrębnie

autor: Łukasz Zalewski24.09.2018, 07:50; Aktualizacja: 24.09.2018, 10:34
Gmina uważała, że najem i odsprzedaż mediów są jednym świadczeniem złożonym, których rozdzielenie byłoby sztuczne.

Gmina uważała, że najem i odsprzedaż mediów są jednym świadczeniem złożonym, których rozdzielenie byłoby sztuczne.źródło: ShutterStock

Dostawy wody i gazu, których zużycie jest ustalane na podstawie liczników, powierzchni mieszkania lub liczby mieszkańców, są usługami odrębnymi od najmu. Muszą więc być opodatkowane według właściwej stawki VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła jednej z podwarszawskich gmin, będącej właścicielem mieszkań komunalnych i lokali użytkowych w budynkach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Najemcy płacą za wodę i ścieki albo według zużycia licznikowego, albo proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu. Gaz jest rozliczany na podstawie liczby osób zajmujących poszczególne lokale. Opłata za śmieci jest stała i wynika z uchwały rady gminy.

W praktyce występują jednak dwie sytuacje. W pierwszej administratorem budynku są wspólnoty mieszkaniowe i to one są stroną umów na dostawę mediów, choć wynajmującym jest gmina. W drugim przypadku stroną tych umów jest sama gmina. W obu przypadkach albo najemcy dostają odrębne faktury dotyczące mediów, albo w fakturach za najem są wyodrębnione pozycje dotyczące mediów. Gmina traktuje je w całości jako zwolnione z VAT, mimo że w praktyce przenosi jedynie na najemców koszty zużycia mediów. Sama natomiast nie odlicza podatku wykazanego na fakturach za media.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane