Autostrada: Podatek od nieruchomości płaci dzierżawca MOP

autor: Łukasz Zalewski10.12.2018, 09:31; Aktualizacja: 10.12.2018, 09:35
Zdaniem sądu, kluczowe są przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zdaniem sądu, kluczowe są przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.źródło: ShutterStock

Oddział GDDKiA, który otrzymał w trwały zarząd tereny przy autostradzie pod miejsce obsługi podróżnych, nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Jest nim dzierżawca terenu MOP – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła jednego z oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wydzierżawił on spółce tereny, na których znajduje się miejsce obsługi podróżnych (MOP). Grunty należą do Skarbu Państwa i zostały oddane w trwały zarząd GDDKiA. Na działkach MOP dzierżawca prowadzi stację paliw.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, kto powinien płacić podatek od nieruchomości od działek i posadowionych na niej budynków MOP. Oddział GDDKiA uważał, że podatnikiem jest dzierżawca. Argumentował, że sam nie jest ani właścicielem, ani posiadaczem terenów, a jedynie administruje i zarządza spornymi nieruchomościami w imieniu Skarbu Państwa.

Innego zdania był wójt gminy, na terenie której położone jest MOP. Uznał, że podatnikiem jest oddział, skoro objął on w posiadanie nieruchomości od ich właściciela, czyli Skarbu Państwa. Nie jest nim natomiast spółka, jako dalszy posiadacz zależny nieruchomości.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane