statystyki

Autostrada: Podatek od nieruchomości płaci dzierżawca MOP

autor: Łukasz Zalewski10.12.2018, 09:31; Aktualizacja: 10.12.2018, 09:35
Zdaniem sądu, kluczowe są przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zdaniem sądu, kluczowe są przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.źródło: ShutterStock

Oddział GDDKiA, który otrzymał w trwały zarząd tereny przy autostradzie pod miejsce obsługi podróżnych, nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Jest nim dzierżawca terenu MOP – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła jednego z oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wydzierżawił on spółce tereny, na których znajduje się miejsce obsługi podróżnych (MOP). Grunty należą do Skarbu Państwa i zostały oddane w trwały zarząd GDDKiA. Na działkach MOP dzierżawca prowadzi stację paliw.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, kto powinien płacić podatek od nieruchomości od działek i posadowionych na niej budynków MOP. Oddział GDDKiA uważał, że podatnikiem jest dzierżawca. Argumentował, że sam nie jest ani właścicielem, ani posiadaczem terenów, a jedynie administruje i zarządza spornymi nieruchomościami w imieniu Skarbu Państwa.

Innego zdania był wójt gminy, na terenie której położone jest MOP. Uznał, że podatnikiem jest oddział, skoro objął on w posiadanie nieruchomości od ich właściciela, czyli Skarbu Państwa. Nie jest nim natomiast spółka, jako dalszy posiadacz zależny nieruchomości.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane