statystyki

W podatku od nieruchomości odbiór jest bez znaczenia

autor: Patrycja Dudek28.11.2018, 09:17; Aktualizacja: 28.11.2018, 09:23
Argumentem spółki w tej sprawie miała być także ustawa o CIT. Wynika z niej, że obiekty składające się na terminal będą mogły zostać uznane za środki trwałe dopiero wtedy, gdy będą kompletne i zdatne do użytku.

Argumentem spółki w tej sprawie miała być także ustawa o CIT. Wynika z niej, że obiekty składające się na terminal będą mogły zostać uznane za środki trwałe dopiero wtedy, gdy będą kompletne i zdatne do użytku.źródło: ShutterStock

Zakończenie budowy to faktyczne sfinalizowanie prac związanych ze wznoszeniem obiektów budowlanych bez względu na to, czy są zdatne do używania – orzekł wczoraj NSA.

Chodziło o to, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Z art. 6 ust.2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.) wynika, że powstaje on z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona (albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem). Ustawa podatkowa nie precyzuje jednak, co rozumieć pod pojęciem „zakończenie budowy”.

Rozruch na mokro

W sprawie rozpatrywanej przez NSA chodziło o budowę terminala przeznaczonego do magazynowania i przeładunku ropy naftowej. Inwestycja była wieloetapowa, w jej ramach miały powstać: park zbiornikowy, budynek administracyjno-techniczny, pompownia, oczyszczalnia ścieków deszczowych, instalacje pomocnicze wraz z systemem monitoringu.

Inwestor uważał, że podatek od nieruchomości będzie należny dopiero wtedy, gdy terminal będzie faktycznie gotowy do używania. Spółka tłumaczyła, że po zakończeniu prac budowlanych, potwierdzonych wpisem w dzienniku budowy i podpisaniem protokołu końcowego, musi jeszcze wystąpić do inspektora nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia może przeprowadzić tzw. rozruch na mokro i sprawdzić, czy terminal działa bez zarzutu. Jeśli test się powiedzie, to terminal zostaje przekazany do eksploatacji i można mówić o zakończeniu budowy – przekonywała spółka.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane