statystyki

W podatku od nieruchomości odbiór jest bez znaczenia

autor: Patrycja Dudek28.11.2018, 09:17; Aktualizacja: 28.11.2018, 09:23
Argumentem spółki w tej sprawie miała być także ustawa o CIT. Wynika z niej, że obiekty składające się na terminal będą mogły zostać uznane za środki trwałe dopiero wtedy, gdy będą kompletne i zdatne do użytku.

Argumentem spółki w tej sprawie miała być także ustawa o CIT. Wynika z niej, że obiekty składające się na terminal będą mogły zostać uznane za środki trwałe dopiero wtedy, gdy będą kompletne i zdatne do użytku.źródło: ShutterStock

Zakończenie budowy to faktyczne sfinalizowanie prac związanych ze wznoszeniem obiektów budowlanych bez względu na to, czy są zdatne do używania – orzekł wczoraj NSA.

Chodziło o to, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Z art. 6 ust.2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.) wynika, że powstaje on z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona (albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem). Ustawa podatkowa nie precyzuje jednak, co rozumieć pod pojęciem „zakończenie budowy”.

Rozruch na mokro

W sprawie rozpatrywanej przez NSA chodziło o budowę terminala przeznaczonego do magazynowania i przeładunku ropy naftowej. Inwestycja była wieloetapowa, w jej ramach miały powstać: park zbiornikowy, budynek administracyjno-techniczny, pompownia, oczyszczalnia ścieków deszczowych, instalacje pomocnicze wraz z systemem monitoringu.

Inwestor uważał, że podatek od nieruchomości będzie należny dopiero wtedy, gdy terminal będzie faktycznie gotowy do używania. Spółka tłumaczyła, że po zakończeniu prac budowlanych, potwierdzonych wpisem w dzienniku budowy i podpisaniem protokołu końcowego, musi jeszcze wystąpić do inspektora nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia może przeprowadzić tzw. rozruch na mokro i sprawdzić, czy terminal działa bez zarzutu. Jeśli test się powiedzie, to terminal zostaje przekazany do eksploatacji i można mówić o zakończeniu budowy – przekonywała spółka.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane