Nie będzie dowolności w ustalaniu wartości rynkowej

autor: Magdalena Majkowska28.11.2018, 09:15; Aktualizacja: 28.11.2018, 09:33
Wiceminister dodał, że we wszystkich urzędach skarbowych w kraju funkcjonuje system informatyczny (CzM), w którym ewidencjonuje się m.in. dane dotyczące cen tran sakcyjnych nieruchomości.

Wiceminister dodał, że we wszystkich urzędach skarbowych w kraju funkcjonuje system informatyczny (CzM), w którym ewidencjonuje się m.in. dane dotyczące cen tran sakcyjnych nieruchomości.źródło: ShutterStock

Możliwość, a nie obowiązek powołania biegłego, nie oznacza, że organ podatkowy dowolnie określi wartość rynkową majątku na potrzeby podatku od spadków i darowizn lub PCC – zapewnił wiceminister finansów Tomasz Robaczyński w odpowiedzi na poselską interpelację.

Dziś gdy podatnik i naczelnik urzędu skarbowego mają rozbieżne zdania w sprawie wartości rynkowej przedmiotu opodatkowania, urząd określa ją na podstawie opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy.

Projekt nowej ordynacji podatkowej (ma wejść w życie od 2020 r.) zakłada uchylenie tej procedury i umożliwienie fiskusowi samodzielnej wyceny. Powstały obawy o arbitralności takich rozstrzygnięć (pisaliśmy o tym w artykule „Skarbówka rzadziej spyta rzeczoznawcę o wartość domu”, DGP nr 198/2018 r.).


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane