statystyki

Spadkobierca też może płacić VAT od marży

autor: Mariusz Szulc19.12.2018, 18:00; Aktualizacja: 19.12.2018, 18:55
Kobieta sądziła, że nie tylko będzie mogła sprzedawać odziedziczone towary używane w procedurze VAT-marża, ale też skoryguje pozostałe rozliczenia męża.

Kobieta sądziła, że nie tylko będzie mogła sprzedawać odziedziczone towary używane w procedurze VAT-marża, ale też skoryguje pozostałe rozliczenia męża.źródło: ShutterStock

Żona, która przejęła po zmarłym mężu antykwariat, ma prawo rozliczać sprzedaż odziedziczonych towarów używanych na preferencyjnych zasadach. Nie może natomiast korygować błędnych rozliczeń zmarłego – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o kobietę, której mąż prowadził przed śmiercią kantor i antykwariat, w którym handlował używanymi towarami. Kupował je od osób fizycznych z zamiarem dalszej odsprzedaży, co pozwalało mu rozliczać się według procedury VAT-marża.

Żona przejęła w spadku po mężu towary w antykwariacie i rozszerzyła zakres własnej działalności o handel antykami, dziełami sztuki i przedmiotami kolekcjonerskimi. Planowała też skorygować rozliczenia męża dotyczące handlu walutami. W 2017 r. uzyskał on bowiem interpretację, z której wynikało, że mógł płacić podatek tylko od marży. Rozpoczął w związku z tym korygowanie swoich rozliczeń z fiskusem za pięć lat wstecz, ale zmarł w trakcie korekty.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane