statystyki

Nie będzie dowolności w ustalaniu wartości rynkowej

autor: Magdalena Majkowska28.11.2018, 09:15; Aktualizacja: 28.11.2018, 09:33
Wiceminister dodał, że we wszystkich urzędach skarbowych w kraju funkcjonuje system informatyczny (CzM), w którym ewidencjonuje się m.in. dane dotyczące cen tran sakcyjnych nieruchomości.

Wiceminister dodał, że we wszystkich urzędach skarbowych w kraju funkcjonuje system informatyczny (CzM), w którym ewidencjonuje się m.in. dane dotyczące cen tran sakcyjnych nieruchomości.źródło: ShutterStock

Możliwość, a nie obowiązek powołania biegłego, nie oznacza, że organ podatkowy dowolnie określi wartość rynkową majątku na potrzeby podatku od spadków i darowizn lub PCC – zapewnił wiceminister finansów Tomasz Robaczyński w odpowiedzi na poselską interpelację.

Dziś gdy podatnik i naczelnik urzędu skarbowego mają rozbieżne zdania w sprawie wartości rynkowej przedmiotu opodatkowania, urząd określa ją na podstawie opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy.

Projekt nowej ordynacji podatkowej (ma wejść w życie od 2020 r.) zakłada uchylenie tej procedury i umożliwienie fiskusowi samodzielnej wyceny. Powstały obawy o arbitralności takich rozstrzygnięć (pisaliśmy o tym w artykule „Skarbówka rzadziej spyta rzeczoznawcę o wartość domu”, DGP nr 198/2018 r.).


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane