statystyki

Renoma też jest opodatkowana

autor: Patrycja Dudek15.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 15.11.2018, 07:54
Dodatnia wartość firmy występuje wtedy, gdy nabywca jest skłonny zapłacić za nią więcej niż wynosi wartość rynkowa składników majątkowych.

Dodatnia wartość firmy występuje wtedy, gdy nabywca jest skłonny zapłacić za nią więcej niż wynosi wartość rynkowa składników majątkowych.źródło: ShutterStock

Przy sprzedaży przedsiębiorstwa podatek od czynności cywilnoprawnych jest ustalany na podstawie ceny, a nie wartości majątku rzeczowego.

To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodziło o goodwill, czyli renomę, pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa wpływający na cenę sprzedaży. Spór toczył się o to, czy goodwill wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Sędzia Jerzy Płusa nie wykluczył, że wkrótce kwestia ta może trafić pod uchwałę NSA. Powodem jest rozbieżne orzecznictwo.

Wczorajszy skład orzekający nie zadał pytania pod uchwałę, ale zwrócił uwagę, że na rozpoznanie czekają trzy kolejne skargi kasacyjne od wyroków sądów I instancji: w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. – Być może, któryś ze składów orzekających w tych sprawach zdecyduje się skierować problem do rozpatrzenia przez poszerzony skład NSA – powiedział sędzia Płusa.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Komentarze (1)

  • PKU(2018-11-16 11:45) Zgłoś naruszenie 10

    Podtytuł jest sprzeczny zarówno z przepisami ustawy o PCC jak i samym wyrokiem - świadczy o totalnym niezrozumieniu sensu przepisów i orzeczenia. "Przy sprzedaży przedsiębiorstwa podatek od czynności cywilnoprawnych jest ustalany na podstawie ceny, a nie wartości majątku rzeczowego." - główną zasadą PCC jest właśnie to że podstawą opodatkowania jest wartość,a nie cena. Z tym, że to nie to było przedmiotem sporu. Przedmiotem sporu było to czy goodwill jest prawem majątkowym, którego sprzedaż podlega opodatkowaniu PCC.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane