statystyki

Kosztem tylko należność netto, bo tylko ona była przychodem

autor: Patrycja Dudek08.11.2018, 07:22; Aktualizacja: 08.11.2018, 07:22
Spór o VAT od sprzedawanych wierzytelności rozstrzygnęła uchwała NSA z 11 czerwca 2012 r. (sygn. akt I FPS 3/11). NSA uznał w niej, że straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności powinny być ujmowane przy uwzględnieniu całej wartości wierzytelności, a więc wraz z należnym VAT.

Spór o VAT od sprzedawanych wierzytelności rozstrzygnęła uchwała NSA z 11 czerwca 2012 r. (sygn. akt I FPS 3/11). NSA uznał w niej, że straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności powinny być ujmowane przy uwzględnieniu całej wartości wierzytelności, a więc wraz z należnym VAT.źródło: ShutterStock

Przed 2018 r. VAT od nieściągalnych wierzytelności należało korygować w ramach ulgi na złe długi, a nie rozliczać w ramach podatku dochodowego – wynika z najnowszych wyroków WSA w Warszawie.

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy mówią już wprost, że wierzytelności ujmuje się w kosztach uzyskania przychodu do wysokości uprzednio zrachowanej jako przychód należny, a więc w kwocie netto (bez VAT). Bez różnicy jest przy tym, czy wierzytelność została sprzedana (art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT), czy umorzona lub odpisana jako nieściągalna (odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 44 oraz art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a tej ustawy). Kosztem nie mogą być tylko wierzytelności przedawnione (art. 16 ust. 1 pkt 20).

A jak było wcześniej? Zdania co do tego są podzielone. Spór o VAT od sprzedawanych wierzytelności rozstrzygnęła uchwała NSA z 11 czerwca 2012 r. (sygn. akt I FPS 3/11). NSA uznał w niej, że straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności powinny być ujmowane przy uwzględnieniu całej wartości wierzytelności, a więc wraz z należnym VAT.

Nadal toczą się jednak spory o wierzytelności, które nie zostały sprzedane tylko umorzone lub odpisane jako nieściągalne. W ciągu ostatniego tygodnia warszawski WSA orzekał w tej sprawie dwukrotnie. Oba orzeczenia są dla podatników niekorzystne.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane