statystyki

Nie ma VAT od darmowej komunikacji

autor: Patrycja Dudek08.11.2018, 16:00
Spór w tej sprawie toczyła spółka komunalna świadcząca usługi publicznego przewozu autobusami komunikacji miejskiej

Spór w tej sprawie toczyła spółka komunalna świadcząca usługi publicznego przewozu autobusami komunikacji miejskiejźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo, które świadczy usługi publicznego transportu, nie musi dzielić się z fiskusem rekompensatą od gminy – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczyła spółka komunalna świadcząca usługi publicznego przewozu autobusami komunikacji miejskiej. We wniosku o interpretację podała, że jest uprawniona do sprzedaży biletów. Nie ma jednak wpływu na ich ceny. Nie decyduje też o ulgach na przejazdy. Wszystko to reguluje uchwała rady gminy.

Spółka wyjaśniła, że przychody ze sprzedaży biletów nie wystarczają jej na pokrycie kosztów działalności. W związku z tym dostaje od gminy rekompensatę. W przyszłości miałaby być ona jedynym przychodem spółki, bo gmina planowała wprowadzenie całkowicie darmowych przejazdów.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy rekompensaty (na razie częściowa, a w przyszłości 100-proc.) są opodatkowane VAT. Z przepisów wynika, że podatek jest należny wtedy, gdy dotacje, subwencje i dopłaty mają bezpośredni wpływ na cenę (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). To oznacza, że VAT są objęte dotacje o charakterze przedmiotowym, a nie te, które mają na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności (dotacje podmiotowe).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane