statystyki

Nie ma VAT od darmowej komunikacji

autor: Patrycja Dudek08.11.2018, 16:00
Spór w tej sprawie toczyła spółka komunalna świadcząca usługi publicznego przewozu autobusami komunikacji miejskiej

Spór w tej sprawie toczyła spółka komunalna świadcząca usługi publicznego przewozu autobusami komunikacji miejskiejźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo, które świadczy usługi publicznego transportu, nie musi dzielić się z fiskusem rekompensatą od gminy – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczyła spółka komunalna świadcząca usługi publicznego przewozu autobusami komunikacji miejskiej. We wniosku o interpretację podała, że jest uprawniona do sprzedaży biletów. Nie ma jednak wpływu na ich ceny. Nie decyduje też o ulgach na przejazdy. Wszystko to reguluje uchwała rady gminy.

Spółka wyjaśniła, że przychody ze sprzedaży biletów nie wystarczają jej na pokrycie kosztów działalności. W związku z tym dostaje od gminy rekompensatę. W przyszłości miałaby być ona jedynym przychodem spółki, bo gmina planowała wprowadzenie całkowicie darmowych przejazdów.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy rekompensaty (na razie częściowa, a w przyszłości 100-proc.) są opodatkowane VAT. Z przepisów wynika, że podatek jest należny wtedy, gdy dotacje, subwencje i dopłaty mają bezpośredni wpływ na cenę (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). To oznacza, że VAT są objęte dotacje o charakterze przedmiotowym, a nie te, które mają na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności (dotacje podmiotowe).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane