Jak wprowadzić do firmy właściciela jego prywatny samochód

autor: Aneta Szwęch04.11.2018, 20:00
Na etapie wprowadzania samochodu właściciela do firmowej ewidencji środków trwałych problematyczne może okazać się określenie wartości początkowej.

Na etapie wprowadzania samochodu właściciela do firmowej ewidencji środków trwałych problematyczne może okazać się określenie wartości początkowej.źródło: ShutterStock

Właściciel przedsiębiorstwa ma zamiar wprowadzić do firmy swój prywatny samochód osobowy z przeznaczeniem do wykorzystywania go na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Auto zostało zakupione kilka lat temu od osoby prywatnej, ale obecny właściciel twierdzi, że zawarta wówczas umowa kupna-sprzedaży zaginęła i nie posiada innych dokumentów, które potwierdzałyby transakcję. W jaki sposób wprowadzić samochód do firmy i ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych?

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą może wprowadzić do ewidencji środków trwałych prywatny samochód osobowy, który jest jego własnością. Następuje to na podstawie jego oświadczenia, które jest podstawą do sporządzenia dowodu „OT – przyjęcie środka trwałego”. Oświadczenie to powinno zawierać elementy właściwe dla dowodu księgowego, które zostały wskazane w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Środek transportu przekazany do firmy przez jej właściciela po spełnieniu warunków określonych przez art. 3 ust. 1 pkt 15 u.r. może zostać uznany za środek trwały. Aby samochód właściciela, będący rzeczowym aktywem trwałym został zakwalifikowany jako środek trwały, musi:

  • być kompletny, zdatny do użytku,
  • spełniać warunek przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności dłuższego niż rok,
  • być przeznaczony na potrzeby jednostki.

Podobne warunki uznania za środek trwały zawiera definicja środka trwałego określona dla celów podatku dochodowego. W odróżnieniu od prawa bilansowego prawo podatkowe wymaga dodatkowo, aby środek trwały stanowił własność lub współwłasność podatnika. Jak wynika bowiem z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT samochód nabyty przez właściciela (podatnika) i wprowadzony następnie do firmy jako środek trwały, musi:

  • stanowić jego własność lub współwłasność,
  • być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • spełniać warunek przewidywanego okresu używania dłuższego niż rok,
  • być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane