statystyki

Zmiana oleju w aucie może pozbawić zwolnienia z VAT

autor: Mariusz Szulc25.10.2018, 19:00
Z interpretacji dyrektora KIS wynika, choć nie zostało to w niej wprost napisane, że gdyby mechanik tylko wymieniał olej przyniesiony przez klienta (kupiony gdzieindziej), wówczas mógłby nadal korzystać ze zwolnienia od VAT dla najmniejszych firm. Nie dokonywałby bowiem dostawy oleju.

Z interpretacji dyrektora KIS wynika, choć nie zostało to w niej wprost napisane, że gdyby mechanik tylko wymieniał olej przyniesiony przez klienta (kupiony gdzieindziej), wówczas mógłby nadal korzystać ze zwolnienia od VAT dla najmniejszych firm. Nie dokonywałby bowiem dostawy oleju.źródło: ShutterStock

Kto do świadczenia usług wykorzystuje własne towary akcyzowe, musi rozliczać VAT niezależnie od wysokości swoich obrotów – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał mechanik prowadzący warsztat samochodowy. Wybrał zwolnienie z VAT dla najmniejszych firm o obrotach rocznych nieprzekraczających 200 tys. zł netto. Planował rozszerzyć zakres swoich usług i zacząć wymieniać olej silnikowy w autach. Dostrzegł jednak pewien problem – zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT przedsiębiorcy „dokonujący dostawy” towarów akcyzowych nie mają prawa do zwolnienia. Towarem akcyzowym jest m.in. olej silnikowy.

Mechanik uważał, że wyłączenie to nie będzie go dotyczyć, bo – jak tłumaczył we wniosku o interpretację – nie planuje dostaw oleju tylko świadczenie usług jego wymiany. Będzie to więc usługa kompleksowa, która nie powinna pozbawiać prawa do zwolnienia z VAT – argumentował. Sądził, że nie powinno mieć znaczenia to, że sam będzie wcześniej kupował olej.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zorientowany(2018-10-25 19:40) Zgłoś naruszenie 30

  czyli drogi Mechaniku musisz olej kupować na paragon i wymieniać go jako olej klienta...Doliczając mu do rachunku/rączki wartość oleju

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-10-25 21:51) Zgłoś naruszenie 20

  Albo niech klient kupi olej wg twojej porady i przyjedzie na wymianę.... 😁

  Odpowiedz
 • Tadeusz. (2018-10-26 18:27) Zgłoś naruszenie 00

  Najprościej by było, gdyby każdy przywoził swój olej silnikowy. Innym wyjściem jest zakup oleju w sklepie "obok" Swoją drogą spotkałem się z takim rozwiązaniem. Teraz wiem dlaczego tak było. Mechanik robił mi wymianę a olej PMO kupiłem w sklepie obok, zupełnie nie związanym z branżą motoryzacyjną. Miałem też dwa paragony, jeden z firmy X na olej, drugi rachunek imienny od mecheanika na samą usługę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane