statystyki

Zmiana oleju w aucie może pozbawić zwolnienia z VAT

autor: Mariusz Szulc25.10.2018, 19:00
Z interpretacji dyrektora KIS wynika, choć nie zostało to w niej wprost napisane, że gdyby mechanik tylko wymieniał olej przyniesiony przez klienta (kupiony gdzieindziej), wówczas mógłby nadal korzystać ze zwolnienia od VAT dla najmniejszych firm. Nie dokonywałby bowiem dostawy oleju.

Z interpretacji dyrektora KIS wynika, choć nie zostało to w niej wprost napisane, że gdyby mechanik tylko wymieniał olej przyniesiony przez klienta (kupiony gdzieindziej), wówczas mógłby nadal korzystać ze zwolnienia od VAT dla najmniejszych firm. Nie dokonywałby bowiem dostawy oleju.źródło: ShutterStock

Kto do świadczenia usług wykorzystuje własne towary akcyzowe, musi rozliczać VAT niezależnie od wysokości swoich obrotów – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał mechanik prowadzący warsztat samochodowy. Wybrał zwolnienie z VAT dla najmniejszych firm o obrotach rocznych nieprzekraczających 200 tys. zł netto. Planował rozszerzyć zakres swoich usług i zacząć wymieniać olej silnikowy w autach. Dostrzegł jednak pewien problem – zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT przedsiębiorcy „dokonujący dostawy” towarów akcyzowych nie mają prawa do zwolnienia. Towarem akcyzowym jest m.in. olej silnikowy.

Mechanik uważał, że wyłączenie to nie będzie go dotyczyć, bo – jak tłumaczył we wniosku o interpretację – nie planuje dostaw oleju tylko świadczenie usług jego wymiany. Będzie to więc usługa kompleksowa, która nie powinna pozbawiać prawa do zwolnienia z VAT – argumentował. Sądził, że nie powinno mieć znaczenia to, że sam będzie wcześniej kupował olej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zorientowany(2018-10-25 19:40) Zgłoś naruszenie 30

  czyli drogi Mechaniku musisz olej kupować na paragon i wymieniać go jako olej klienta...Doliczając mu do rachunku/rączki wartość oleju

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-10-25 21:51) Zgłoś naruszenie 20

  Albo niech klient kupi olej wg twojej porady i przyjedzie na wymianę.... 😁

  Odpowiedz
 • Tadeusz. (2018-10-26 18:27) Zgłoś naruszenie 00

  Najprościej by było, gdyby każdy przywoził swój olej silnikowy. Innym wyjściem jest zakup oleju w sklepie "obok" Swoją drogą spotkałem się z takim rozwiązaniem. Teraz wiem dlaczego tak było. Mechanik robił mi wymianę a olej PMO kupiłem w sklepie obok, zupełnie nie związanym z branżą motoryzacyjną. Miałem też dwa paragony, jeden z firmy X na olej, drugi rachunek imienny od mecheanika na samą usługę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane