statystyki

Czy 8-proc. stawka VAT jest właściwa za usługi przy produkcji serialu

autor: Marcin Łukasiewicz10.11.2018, 15:30
Mamy tu do czynienia ze świadczeniem usług kulturalnych o charakterze kompleksowym.

Mamy tu do czynienia ze świadczeniem usług kulturalnych o charakterze kompleksowym.źródło: ShutterStock

Aktor w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umów z producentami seriali świadczy na ich rzecz usługi polegające na wykonaniu roli w danym serialu.

W ramach zawartych umów jest on zobowiązany m.in. do artystycznego wykonywania roli, uczestniczenia w próbach i innych spotkaniach wynikających z harmonogramu produkcji, udziału w zdjęciach do czołówki filmu oraz w realizacji dodatkowych zdjęć wynikających ze zdarzeń losowych lub innych. Z tytułu wykonywania umowy aktorowi przysługuje łączne wynagrodzenie ryczałtowe (honorarium). Czy świadczone przez aktora usługi na podstawie umów zawartych z producentami seriali należy potraktować jako usługi kompleksowe związane z produkcją serialu podlegające opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT?

Z analizy zakresu świadczonych przez aktora usług wynika, że mają one niewątpliwie związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w tym przypadku w postaci artystycznego wykonania zadań aktorskich w różnego rodzaju produkcjach. Zatem świadczone przez niego usługi obejmujące artystyczne wykonanie roli, a także:

  • uczestniczenie w próbach i innych zajęciach przygotowawczych typu miary kostiumów, próby charakteryzacji, nagrania itp.,
  • udział w nagrywaniu postsynchronów,
  • uczestniczenie w działaniach reklamowych i promocyjnych dotyczących serialu, producenta i następców w ich prawach,
  • udział w działaniach z zakresu public relations (konferencje prasowe, spotkania na planie z prasą, akcje promocyjne, udział w sesjach zdjęciowych, udział w wywiadach, audycjach i innych programach oraz wydarzeniach)


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • j.(2018-11-10 23:54) Zgłoś naruszenie 10

    Przede wszystkim, to po cholerę nam jakieś seriale? Oglądacie seriale, bo ja nie? Szkoda czasu! Mam dość własnych problemów i nie interesują mnie perypetie fikcyjnych bohaterów. Oglądanie seriali, to dla mnie sposób na przegrywanie życia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane