statystyki

Urzędy zwracają podatek na konto VAT w ciągu 18 dni

autor: Łukasz Zalewski22.10.2018, 07:39; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:42
Dotychczas (dane na dzień 13 października br.) urzędy skarbowe zrealizowały 1210 wniosków o zwrot podatku na rachunek VAT.

Dotychczas (dane na dzień 13 października br.) urzędy skarbowe zrealizowały 1210 wniosków o zwrot podatku na rachunek VAT.źródło: ShutterStock

Podatnicy złożyli do tej pory prawie 2 tys. wniosków o zwroty podatku na rachunki VAT w przyspieszonym terminie 25 dni. Opiewały one na blisko 1 mld zł – wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej.

Średni czas zwrotu jest jednak szybszy niż ustawowy i wynosi 18 dni. Chodzi o nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Jeśli podatnik wystąpi o to, aby nadwyżka została zwrócona na konto VAT, a nie na zwykły rachunek rozliczeniowy, to dostanie pieniądze w terminie nie dłuższym niż 25 dni, a nie standardowym, który wynosi 60 dni. Co istotne, w tym wypadku urząd nie może przedłużyć 25-dniowego terminu. Ma takie uprawnienie przy standardowej procedurze.

Dotychczas (dane na dzień 13 października br.) urzędy skarbowe zrealizowały 1210 wniosków o zwrot podatku na rachunek VAT. – Może go złożyć każdy, kto wykazał w deklaracji nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym – przypomina Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa KAS.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane