statystyki

Urzędy zwracają podatek na konto VAT w ciągu 18 dni

autor: Łukasz Zalewski22.10.2018, 07:39; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:42
Dotychczas (dane na dzień 13 października br.) urzędy skarbowe zrealizowały 1210 wniosków o zwrot podatku na rachunek VAT.

Dotychczas (dane na dzień 13 października br.) urzędy skarbowe zrealizowały 1210 wniosków o zwrot podatku na rachunek VAT.źródło: ShutterStock

Podatnicy złożyli do tej pory prawie 2 tys. wniosków o zwroty podatku na rachunki VAT w przyspieszonym terminie 25 dni. Opiewały one na blisko 1 mld zł – wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej.

Średni czas zwrotu jest jednak szybszy niż ustawowy i wynosi 18 dni. Chodzi o nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Jeśli podatnik wystąpi o to, aby nadwyżka została zwrócona na konto VAT, a nie na zwykły rachunek rozliczeniowy, to dostanie pieniądze w terminie nie dłuższym niż 25 dni, a nie standardowym, który wynosi 60 dni. Co istotne, w tym wypadku urząd nie może przedłużyć 25-dniowego terminu. Ma takie uprawnienie przy standardowej procedurze.

Dotychczas (dane na dzień 13 października br.) urzędy skarbowe zrealizowały 1210 wniosków o zwrot podatku na rachunek VAT. – Może go złożyć każdy, kto wykazał w deklaracji nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym – przypomina Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa KAS.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane