statystyki

Fiskus powie innym, jak walczyć z luką w VAT

autor: Mariusz Szulc18.10.2018, 07:19; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:43
Autorzy raportu chwalą też działalność Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki wykorzystaniu m.in. danych z JPK nauczyła się ona lepiej typować podatników do kontroli, co przełożyło się na mniejszą ich liczbę (o 1/5), za to wyższe ustalenia.

Autorzy raportu chwalą też działalność Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki wykorzystaniu m.in. danych z JPK nauczyła się ona lepiej typować podatników do kontroli, co przełożyło się na mniejszą ich liczbę (o 1/5), za to wyższe ustalenia.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów będzie uczyć zagraniczne administracje podatkowe, jak walczyć z oszustami podatkowymi – poinformowali wczoraj przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego podczas prezentacji raportu „Zmniejszenie luki VAT w Polsce w latach 2016–2017”.

Autorami dokumentu są eksperci resortu finansów, mimo że MF oficjalnie nie występuje w dokumencie. W najbliższych dniach ma on zostać przetłumaczony na język angielski, a jego twórcy chcą zorganizować na ten temat konferencje w Brukseli.

MF chce się podzielić z zagranicą m.in. doświadczeniami z wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT), blokady rachunków bankowych (STIR) oraz obowiązującego od lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności (od 2019 r. może zostać obowiązkowy). Chce też mówić o porządkach w rejestrze aktywnych podatników VAT. W ten sposób tylko w 2017 r. status podatnika straciło prawie ok. 160 tys. firm (głównie przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Todzia(2018-10-19 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo Finansów niech zapewni ochronę dla Polskich podatników i niech ich uczy jak walczyć z oszustami podatkowymi !!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane