statystyki

Spory o podwójne opodatkowanie: Skarbówki chętniej porozumiewają się ze sobą

autor: Mariusz Szulc16.10.2018, 07:30; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:37
urzędnik

Z najnowszego raportu wynika, że w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rozwiązano w 2017 r. najwięcej w historii sporów o podwójne opodatkowanie, a popularność MAP systematycznie rośnie. Najbardziej w Niemczech, Chinach, Indiach, Francji, Włoszech i Holandii.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku udało się rozwiązać 36 międzynarodowych sporów o podwójne opodatkowanie osób fizycznych i 14 w zakresie cen transferowych, w których stroną była Polska.

To więcej niż w 2016 r., ale ciągle o wiele mniej niż w krajach Europy Zachodniej, np. w Niemczech.

W tym samym czasie (w 2017 r.) do Ministerstwa Finansów wpłynęło 19 kolejnych wniosków w zakresie cen transferowych i 51 dotyczących pozostałych spraw.

Dane o stosowaniu procedury wzajemnego porozumiewania się w sprawach podatkowych (zwanej też MAP) cyklicznie publikuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przewidują ją wszystkie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dla osób fizycznych) i konwencja 90/436/EEC w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (w zakresie cen transferowych).


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane