statystyki

Spory o podwójne opodatkowanie: Skarbówki chętniej porozumiewają się ze sobą

autor: Mariusz Szulc16.10.2018, 07:30; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:37
urzędnik

Z najnowszego raportu wynika, że w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rozwiązano w 2017 r. najwięcej w historii sporów o podwójne opodatkowanie, a popularność MAP systematycznie rośnie. Najbardziej w Niemczech, Chinach, Indiach, Francji, Włoszech i Holandii.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku udało się rozwiązać 36 międzynarodowych sporów o podwójne opodatkowanie osób fizycznych i 14 w zakresie cen transferowych, w których stroną była Polska.

To więcej niż w 2016 r., ale ciągle o wiele mniej niż w krajach Europy Zachodniej, np. w Niemczech.

W tym samym czasie (w 2017 r.) do Ministerstwa Finansów wpłynęło 19 kolejnych wniosków w zakresie cen transferowych i 51 dotyczących pozostałych spraw.

Dane o stosowaniu procedury wzajemnego porozumiewania się w sprawach podatkowych (zwanej też MAP) cyklicznie publikuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przewidują ją wszystkie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dla osób fizycznych) i konwencja 90/436/EEC w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (w zakresie cen transferowych).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane