statystyki

Honorarium autorskie przysługuje nie za czas, lecz za utwór

autor: Łukasz Zalewski16.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:47
Spółka uważała, że do części wynagrodzenia – tej za pracę twórczą – będzie mogła stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, aż do limitu wynikającego z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT (85 528 zł rocznie).

Spółka uważała, że do części wynagrodzenia – tej za pracę twórczą – będzie mogła stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, aż do limitu wynikającego z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT (85 528 zł rocznie).źródło: ShutterStock

Jeżeli z umowy wynika, ile czasu pracownik poświęca na pracę twórczą związaną z powstaniem utworu, i co miesiąc jest ustalana kwota honorarium autorskiego, to jest ono objęte 50-proc. kosztami uzyskania przychodów – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o pracowników, których obowiązkiem jest m.in. projektowanie i tworzenie materiałów reklamowych i informacyjnych, a także przeprowadzanie wywiadów i warsztatów związanych z zaproponowanymi rozwiązaniami biznesowymi. Efektem ich prac są również raporty, sprawozdania, prezentacje i znaki graficzne. Prawa autorskie są przenoszone na pracodawcę.

Spółka chciała zapisać w umowach z pracownikami, że na pracę twórczą będą przeznaczać do 80 proc. całego czasu pracy. Ile konkretnie – miało to wynikać z prowadzonej co miesiąc ewidencji czasu pracy i utworów. Oprócz tego zatrudnieni musieliby przedstawiać raport, ile czasu poświęcili w danym miesiącu na realizację utworów. Na podstawie ewidencji miało być im wypłacane wynagrodzenie.

Spółka uważała, że do części wynagrodzenia – tej za pracę twórczą – będzie mogła stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, aż do limitu wynikającego z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT (85 528 zł rocznie).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane