statystyki

Pełnomocnictwa: Kłopotliwa dla biur rachunkowych luka w przepisach

autor: Agnieszka Pokojska15.10.2018, 09:10; Aktualizacja: 15.10.2018, 09:15
urzędnik urząd

Mimo że możliwość udzielania pełnomocnictw ogólnych istnieje od ponad dwóch lat, profesjonaliści nie chcą z nich korzystać.źródło: ShutterStock

Profesjonaliści w ogóle nie chcą korzystać z pełnomocnictw ogólnych. Natomiast pozostali mają problemy, jeżeli podatnik nie zgłosi fiskusowi, że już z usługodawcą nie współpracuje.

Eksperci nie mają wątpliwości, że regulacje w tym zakresie trzeba zmienić. Chodzi o przepisy, które obowiązują od ponad dwóch lat, tj. od 1 lipca 2016 r. W tym czasie zgłoszonych zostało zaledwie 90 tys. pełnomocnictw ogólnych, podczas gdy Ministerstwo Finansów szacowało, że w pierwszym roku funkcjonowania regulacji do centralnego rejestru trafi ich ok. 140 tys.

Biura rachunkowe mają gorzej

Zgodnie z art. 138d ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.; dalej: ordynacja podatkowa) pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Jego zakres jest zatem bardzo szeroki i właśnie z tego powodu rozwiązanie to nie przypadło do gustu pełnomocnikom profesjonalnym (adwokatom, radcom prawnym oraz doradcom podatkowym). Jeżeli przedsiębiorca udzieliłby im takiego pełnomocnictwa, to trafiałyby do nich wszystkie sprawy – nawet te, do których prowadzenia się nie zobowiązali, np. dotyczące spadków i darowizn. – Zresztą sami podatnicy nie decydują się na udzielanie takich pełnomocnictw, wybierając sobie specjalistę w danej dziedzinie do prowadzenia konkretnej sprawy – tłumaczy Alicji Sarny, doradca podatkowy, partner w spółce MDDP.

Ponad 89 tys. tyle pełnomocnictw złożono do końca maja br. w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • księgowy(2018-10-16 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo za temat, zrobił się bałagan i niemoc , a działało sprawnie nawet jak Państwo wymuszało dodatkowe 17 zł za sprawę

    Odpowiedz
  • Klamerka(2019-05-18 23:44) Zgłoś naruszenie 00

    Może jednak lepiej celować w profesjonalne biura rachunkowe? Ja np. bardzo jestem zadowolona ze współpracy z biurem Gama z Warszawy (to z Myśliborskiej). Chyba lepiej nie dało się trafić :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane