statystyki

Pełnomocnik podatnika musi mieć blisko do urzędu

autor: Szymon Cydzik02.10.2018, 17:00
Taka regulacja nie tylko może zaszkodzić przedsiębiorcom (gdyż realnie to oni ponoszą skutki szybszego upływu terminu), ale także zniechęci ich do korzystania z usług profesjonalnych pełnomocników.

Taka regulacja nie tylko może zaszkodzić przedsiębiorcom (gdyż realnie to oni ponoszą skutki szybszego upływu terminu), ale także zniechęci ich do korzystania z usług profesjonalnych pełnomocników.źródło: ShutterStock

Tymczasowych pełnomocników szczególnych w sprawach podatkowych powinny wyznaczać lokalne, a nie centralne organy samorządu – proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, opiniując projekt zmian w ordynacji podatkowej przygotowany przez resort finansów.

Wątpliwości MS budzi art. 75 par. 2 projektu, który stanowi, że w razie gdy radca prawny lub adwokat ustanowiony jako tymczasowy pełnomocnik szczególny musi podjąć czynności poza siedzibą organu podatkowego, powinien być wyznaczony przez centralne organy samorządów zawodowych. Według resortu powinny to robić organy regionalne, czyli odpowiednie miejscowo okręgowe rady adwokackie lub rady okręgowych izb radców prawnych.

Z opinią Ministerstwa Sprawiedliwości zgadza się Przemysław Antas, radca prawny i doradca podatkowy. – Rolą tymczasowego pełnomocnika jest reprezentowanie strony, która nie ma organów, do czasu ewentualnego wyznaczenia kuratora przez sąd lub powołania tych organów. Wyznaczać go powinny organy lokalne samorządu, tak żeby dany pełnomocnik miał „blisko” do urzędu. Poza tym zasadniczo to organy lokalne zajmują się wyznaczaniem pełnomocników do spraw urzędowych, i tak też powinno pozostać w tym przypadku – tłumaczy.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Andrzej(2018-10-02 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    zostałem takim pełnomocnikiem na szczeblu lokalnym przed burmistrzem. Od prawie 2 lat nikt nie chce zapłacić za wykonane usługi. Od kilku miesięcy bezskutecznie staram się o odwołanie mnie z tej funkcji. Minister finansów od prawie 2 lat celowo nie wydaje w tej sprawie rozporządzenia wykonawczego, żeby nie można było zapłacić za te usługi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane