statystyki

MF: Biuro rachunkowe może poinformować o zakończeniu współpracy

autor: Agnieszka Pokojska29.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 29.10.2018, 09:14
Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika zaś, że żadnych zmian w przepisach dotyczących pełnomocnictw ogólnych nie będzie. Wyjaśniło ono, że regulacje dotyczące tej kwestii w projekcie nowej ordynacji podatkowej bazują na dotychczasowych rozwiązaniach, które sprawdziły się w praktyce ich stosowania.

Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika zaś, że żadnych zmian w przepisach dotyczących pełnomocnictw ogólnych nie będzie. Wyjaśniło ono, że regulacje dotyczące tej kwestii w projekcie nowej ordynacji podatkowej bazują na dotychczasowych rozwiązaniach, które sprawdziły się w praktyce ich stosowania.źródło: ShutterStock

Jeśli mocodawca po wypowiedzeniu pełnomocnictwa nie zawiadomi o tym szefa Krajowej Administracji Skarbowej, były już pełnomocnik może poprosić o to organ podatkowy. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów z 17 października 2018 r. na pytanie DGP. To dobra informacja m.in. dla biur rachunkowych, które jako pełnomocnicy nieprofesjonalni nie mogą same zwrócić się do szefa KAS, aby ten wykreślił je z listy pełnomocników.

A mocodawcy, choć mają obowiązek informować fiskusa o odwołaniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa, niestety tego często nie robią. Efekt? Osoby prowadzące działalność rachunkową wzywane są do udzielania informacji czy też stawiennictwa, choć nie są związane z danym podatnikiem żadną umową. O problemie pisaliśmy w artykule „Pełnomocnictwa: kłopotliwa dla biur rachunkowych luka w przepisach” (DGP nr 200/2018).

„Możliwość zawiadomienia o wypowiedzeniu lub odwołaniu pełnomocnictwa ogólnego na formularzu OPO-1 w obowiązujących przepisach ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.; dalej: ordynacja podatkowa) została zarezerwowana dla pełnomocników profesjonalnych (adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych)” – przypomniało MF. Dodało, że w przypadku innych pełnomocników zawiadomienia o wypowiedzeniu lub odwołaniu pełnomocnictwa ogólnego na formularzu OPO-1 dokonuje mocodawca. Według resortu jednak biuro rachunkowe może prosić organ, aby ten zgłosił szefowi KAS zmianę.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane