statystyki

MF: Biuro rachunkowe może poinformować o zakończeniu współpracy

autor: Agnieszka Pokojska29.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 29.10.2018, 09:14
Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika zaś, że żadnych zmian w przepisach dotyczących pełnomocnictw ogólnych nie będzie. Wyjaśniło ono, że regulacje dotyczące tej kwestii w projekcie nowej ordynacji podatkowej bazują na dotychczasowych rozwiązaniach, które sprawdziły się w praktyce ich stosowania.

Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika zaś, że żadnych zmian w przepisach dotyczących pełnomocnictw ogólnych nie będzie. Wyjaśniło ono, że regulacje dotyczące tej kwestii w projekcie nowej ordynacji podatkowej bazują na dotychczasowych rozwiązaniach, które sprawdziły się w praktyce ich stosowania.źródło: ShutterStock

Jeśli mocodawca po wypowiedzeniu pełnomocnictwa nie zawiadomi o tym szefa Krajowej Administracji Skarbowej, były już pełnomocnik może poprosić o to organ podatkowy. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów z 17 października 2018 r. na pytanie DGP. To dobra informacja m.in. dla biur rachunkowych, które jako pełnomocnicy nieprofesjonalni nie mogą same zwrócić się do szefa KAS, aby ten wykreślił je z listy pełnomocników.

A mocodawcy, choć mają obowiązek informować fiskusa o odwołaniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa, niestety tego często nie robią. Efekt? Osoby prowadzące działalność rachunkową wzywane są do udzielania informacji czy też stawiennictwa, choć nie są związane z danym podatnikiem żadną umową. O problemie pisaliśmy w artykule „Pełnomocnictwa: kłopotliwa dla biur rachunkowych luka w przepisach” (DGP nr 200/2018).

„Możliwość zawiadomienia o wypowiedzeniu lub odwołaniu pełnomocnictwa ogólnego na formularzu OPO-1 w obowiązujących przepisach ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.; dalej: ordynacja podatkowa) została zarezerwowana dla pełnomocników profesjonalnych (adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych)” – przypomniało MF. Dodało, że w przypadku innych pełnomocników zawiadomienia o wypowiedzeniu lub odwołaniu pełnomocnictwa ogólnego na formularzu OPO-1 dokonuje mocodawca. Według resortu jednak biuro rachunkowe może prosić organ, aby ten zgłosił szefowi KAS zmianę.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane