Wypłata za szkody w transporcie bez odliczenia

autor: Łukasz Zalewski15.10.2018, 08:08; Aktualizacja: 15.10.2018, 08:11
TIR, ciężarówka, transport

WSA w Poznaniu stwierdził, że skoro spółka sama stwierdziła we wniosku, iż wypłaca odszkodowania w związku z reklamacjami za szkody powstałe w trakcie transportu, to należy uznać, że jej usługi zostały wykonane wadliwie.źródło: ShutterStock

Odszkodowania za wadliwe wykonanie usługi transportowej nie mogą być kosztem uzyskania przychodów, niezależnie od winy wykonawcy – orzekł NSA.

Spółka tłumaczyła, że przyczyny opóźnienia w dostawie lub szkód w towarach mogą być różne. Są to m.in.: niekorzystne warunki atmosferyczne, błąd kierowcy, udział osób trzecich. Czasem jednoznaczne ustalenie przyczyny jest niemożliwe.

Spółka podkreśliła, że dochowuje należytej staranności, żeby zapobiegać powstawaniu szkód lub zmniejszyć chociaż poziom szkodowości (szkoli kierowców i stosuje zabezpieczenia pojazdów i ładunków). Gdy jednak szkoda powstanie, to bez względu na przyczynę spółka wypłaca odszkodowanie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane