statystyki

Nie ma ucieczki przed zapłatą CIT od odszkodowania

autor: Patrycja Dudek09.01.2019, 16:00
Pieniądze z polisy nie są zwrotem wydatku, tylko rekompensatą za szkodę

Pieniądze z polisy nie są zwrotem wydatku, tylko rekompensatą za szkodęźródło: ShutterStock

Równowartość wydatków poniesionych na odbudowę spalonej fabryki podlega opodatkowaniu – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Chodzi o spółkę, której budynek, maszyny i urządzenia zostały zniszczone w pożarze. Były one ubezpieczone. Umowa z ubezpieczycielem zakładała, że odszkodowanie będzie stanowić zwrot wydatków poniesionych przez spółkę na odbudowę fabryki. Słowem, ubezpieczyciel miał zwrócić spółce tylko tyle, ile potrzebne było do przywrócenia stanu sprzed pożaru (na podstawie przedstawionych przez spółkę kosztorysów).

Spółka uważała, że od tak ustalonego odszkodowania nie musi płacić CIT. Co prawda w ustawie o tym podatku nie ma bezpośredniego zwolnienia dla odszkodowań, ale – jak przekonywała – w jej przypadku zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 6a. Przepis ten mówi, że do przychodów nie zalicza się zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Spółka podkreśliła, że nie ujmie poniesionych wydatków w kosztach podatkowych (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane