statystyki

Jak ująć zakup szczepionek ze środków obrotowych

autor: Aneta Szwęch19.10.2018, 17:00
Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. poz. 40).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. poz. 40).źródło: ShutterStock

Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorcy posiadającego kilka placówek gastronomicznych, który w tym roku w celu zmniejszenia negatywnych skutków nieobecności pracowników w pracy z powodu choroby zdecydował się na zakup szczepionek ochronnych przeciwko grypie. Zakup ten w całości został sfinansowany ze środków obrotowych. Pracownicy, którzy otrzymali szczepionkę, nie ponosili z tego tytułu żadnej odpłatności. W jaki sposób ująć zakup szczepionek i świadczenia na rzecz załogi w księgach rachunkowych?

Wydatki na szczepienia ochronne pracowników przeciwko grypie nie zostały uznane przez ustawodawcę za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Przedsiębiorca (pracodawca) ponosi je w ściśle określonym celu, a mianowicie po to, aby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zmniejszyć negatywne skutki, jakie niesie ze sobą absencja chorobowa pracowników w okresie jesienno-zimowym. Z tego powodu wydatki poniesione na zakup szczepionek dla pracowników zasadniczo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Jest to wydatek racjonalny gospodarczo i uzasadniony ekonomicznie.

Brak powszechnego obowiązku

Generalnie polskie prawo nie nakłada na pracodawców powszechnego obowiązku zapewnienia swoim pracownikom szczepionek ochronnych przeciwko grypie. Tylko w przypadku niektórych grup zawodowych, szczególnie narażonych na działanie czynników chorobotwórczych, pracodawca jest zobowiązany ponosić wydatki na zakup szczepionek dla swoich pracowników. 


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane