statystyki

Jak ująć zakup szczepionek ze środków obrotowych

autor: Aneta Szwęch19.10.2018, 17:00
Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. poz. 40).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (Dz.U. poz. 40).źródło: ShutterStock

Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorcy posiadającego kilka placówek gastronomicznych, który w tym roku w celu zmniejszenia negatywnych skutków nieobecności pracowników w pracy z powodu choroby zdecydował się na zakup szczepionek ochronnych przeciwko grypie. Zakup ten w całości został sfinansowany ze środków obrotowych. Pracownicy, którzy otrzymali szczepionkę, nie ponosili z tego tytułu żadnej odpłatności. W jaki sposób ująć zakup szczepionek i świadczenia na rzecz załogi w księgach rachunkowych?

Wydatki na szczepienia ochronne pracowników przeciwko grypie nie zostały uznane przez ustawodawcę za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Przedsiębiorca (pracodawca) ponosi je w ściśle określonym celu, a mianowicie po to, aby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zmniejszyć negatywne skutki, jakie niesie ze sobą absencja chorobowa pracowników w okresie jesienno-zimowym. Z tego powodu wydatki poniesione na zakup szczepionek dla pracowników zasadniczo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Jest to wydatek racjonalny gospodarczo i uzasadniony ekonomicznie.

Brak powszechnego obowiązku

Generalnie polskie prawo nie nakłada na pracodawców powszechnego obowiązku zapewnienia swoim pracownikom szczepionek ochronnych przeciwko grypie. Tylko w przypadku niektórych grup zawodowych, szczególnie narażonych na działanie czynników chorobotwórczych, pracodawca jest zobowiązany ponosić wydatki na zakup szczepionek dla swoich pracowników. 


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane