Wywłaszczenie z gruntów pod drogę poza podatkiem od towarów i usług

autor: Łukasz Zalewski11.10.2018, 19:00
rolnik traktor

Sprawa dotyczyła rolnika, który jest czynnym podatnikiem VAT od 2006 r. W 2014 r. w związku z planowaną budową drogi wojewoda zdecydował o wywłaszczeniu go z części gruntów. Rolnik dostał je wcześniej od rodziców i wykorzystywał wyłącznie w działalności rolniczej.źródło: ShutterStock

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą nie występuje jako podatnik VAT, gdy na mocy wojewody zostaje pozbawiony ziemi w zamian za odszkodowanie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła rolnika, który jest czynnym podatnikiem VAT od 2006 r. W 2014 r. w związku z planowaną budową drogi wojewoda zdecydował o wywłaszczeniu go z części gruntów. Rolnik dostał je wcześniej od rodziców i wykorzystywał wyłącznie w działalności rolniczej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która wypłaciła mu odszkodowanie, pouczyła go, że jeśli jest płatnikiem VAT, to powinien wystawić fakturę.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane