Zmiany w stawkach VAT na soki i napoje oraz obniżenie daniny na cytrusy nie podobają się izbom rolniczym. Wczoraj podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi odbyła się burzliwa dyskusja na ten temat. Sam projekt nowelizacji ustawy o VAT nie został jeszcze przyjęty przez rząd i jest na etapie konsultacji. Ministerstwo Finansów nadal go więc modyfikuje.
Proponowane zmiany mają usprawnić system i ujednolicić stawki VAT w ramach grup towarów (np. owoców i napojów). Są im jednak przeciwne izby rolnicze. Na posiedzeniu komisji podkreślały, że obniżenie stawki z 8 do 5 proc. na cytrusy zaszkodzi polskim sadownikom. Ich przedstawiciele argumentowali, że już dziś popyt na krajowe owoce maleje, a na pomarańcze i banany rośnie, a niższy VAT na te ostatnie dodatkowo pogłębi problem.
Rolnicy nie są też zadowoleni z kompromisu dotyczącego soków i napojów, na który zdecydowało się Ministerstwo Finansów. O nowej propozycji resortu pisaliśmy w artykule „MF idzie na kompromis. Krok bliżej do nowej matrycy VAT” (DGP nr 35/2019).
Dziś napoje, które zawierają co najmniej 20 proc. soku, są obłożone 5-proc. VAT, a pozostałe 23-proc. Resort pierwotnie proponował, aby stawka 5-proc. dotyczyła tylko soków 100-proc. Teraz Ministerstwo Finansasów proponuje, by niższa stawka dotyczyła też:
  • napojów warzywnych, w których sok warzywny będzie stanowił co najmniej połowę zawartości;
  • nektarów owocowych (ich zawartość będzie określona w rozporządzeniu ministra rolnictwa);
  • napojów powstałych w wyniku połączenia wyżej wymienionych produktów.
– Jesteśmy za utrzymaniem 5-proc. stawki VAT na wszystkie owocowe i warzywne nektary oraz napoje z co najmniej 20-proc. wsadem soku lub przecieru – mówiła na posiedzeniu komisji Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków.
Dodała, że propozycja resortu, by taką stawką objąć 50-proc. napoje warzywne, zaskakuje, bo producenci takich produktów nie oferują. Ostrzegała również, że nowe przepisy będą budzić wiele wątpliwości interpretacyjnych. Podkreśliła, że na zmianach stracą polscy producenci owoców i przetwórcy. Z tymi obawami nie zgodził się przedstawiciel Ministerstwa Finansów.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz ordynacji podatkowej – po zakończonych konsultacjach publicznych