statystyki

Samorząd może odzyskać VAT od budowy drogi

autor: Łukasz Zalewski10.12.2018, 09:02; Aktualizacja: 10.12.2018, 09:03
WSA orzekł, że budując drogi, gmina występowała jako podatnik VAT, a nie jako organ władzy publicznej.

WSA orzekł, że budując drogi, gmina występowała jako podatnik VAT, a nie jako organ władzy publicznej.źródło: ShutterStock

Gmina, która wybudowała drogę prowadzącą do sprzedawanych przez siebie działek pod zabudowę, może odliczyć podatek od nakładów na tę inwestycję – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła gminy, która zbywa działki niezabudowane, przeznaczone pod budowę domów mieszkalnych. Chcąc podnieść atrakcyjność terenów, gmina doprowadziła do nich sieć kanalizacyjną, sanitarną, deszczową oraz wybudowała drogi, co było niezbędne do sprzedaży gruntów. Do ceny doliczała VAT, który odprowadzała do urzędu skarbowego.

Wybudowana infrastruktura drogowa podniosła wartość poszczególnych nieruchomości. Gmina nie pobrała opłaty adiacenckiej od ich właścicieli, ponieważ minął 3-letni okres wydania decyzji o jej ustalenie. Zamierza natomiast podpisać z mieszkańcami umowy cywilnoprawne, w których ustali zasady ponoszenia opłat związanych ze zwiększeniem wartości nieruchomości.

Spór dotyczył możliwości odliczenia VAT od nakładów poniesionych na budowę infrastruktury drogowej. Gmina uważała, że ma takie prawo, ponieważ mieszkańcy będą uiszczać opłaty na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie decyzji administracyjnych. To oznacza, że gmina nie będzie występowała jako organ władzy publicznej, tylko jako podatnik VAT. Co więcej, wpłaty mieszkańców będą opodatkowane tą daniną – podkreślała.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane