statystyki

NSA: Odmowa doradcy nie zawsze skończy się karą

autor: Patrycja Dudek04.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 04.10.2018, 07:35
podatki

Ukarany znów powołał się na tajemnicę zawodową. WSA w Łodzi stwierdził, że zasadniczo organ egzekucyjny ma prawo żądać udostępnienia dokumentów spółki znajdujących się w kancelarii profesjonalnego pełnomocnika.źródło: ShutterStock

Doradca podatkowy, który nie udostępnił organowi egzekucyjnemu informacji o majątku klienta, nie zapłaci 1 tys. zł kary – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Karę nałożył na niego naczelnik łódzkiego urzędu skarbowego. Przyczyną było nieokazanie dokumentów księgowych pozwalających na ustalenie majątku spółki. Fiskus potrzebował tych informacji, by wyegzekwować zaległy VAT. Prosił o nie spółkę, ale ta poinformowała go, że dokumenty znajdują się w kancelarii doradcy podatkowego. Ten zaś odmówił ich udostępnienia, tłumacząc, że klient nie wyraził na to zgody, a jego wiąże tajemnica zawodowa.

Za brak współpracy nałożono na niego karę 1 tys. zł. Argumentem były przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2018 r. poz. 1314). Wynika z nich, że organ egzekucyjny może żądać informacji nie tylko od stron postępowania egzekucyjnego, ale też od innych podmiotów. Na osobę, która odmawia udzielenia informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania (lub udziela informacji fałszywych), może być nałożona kara w wysokości 3,8 tys. zł.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane