statystyki

Opinia zabezpieczająca i interpretacje to dwie odrębne instytucje. Podatnik decyduje, którą z nich chce mieć

autor: Łukasz Zalewski05.10.2018, 15:00; Aktualizacja: 05.10.2018, 15:22
Nie ma żadnego uzasadnienia, aby wymagać od podatników, aby występowali albo o opinię, albo o interpretację - wyjaśnia rozmówczyni.

Nie ma żadnego uzasadnienia, aby wymagać od podatników, aby występowali albo o opinię, albo o interpretację - wyjaśnia rozmówczyni.źródło: ShutterStock

- Wysokość opłaty za opinię zabezpieczającą stawia barierę przed mniejszymi podatnikami, którzy chcieliby również uzyskać informację, czy planowane przez nich działania nie zostałyby uznane przez szefa KAS za unikanie opodatkowania - podkreśla profesor Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii z 27 sierpnia 2018 r. (sygn. DKP4.8011.6.2017) stwierdził, że podatnicy, chcąc uniknąć ryzyka odmowy wydania interpretacji indywidualnej na podstawie art. 14b par. 5 ordynacji podatkowej, powinni wcześniej uzyskać opinię zabezpieczającą. Ale jeśli podatnik ma już opinię zabezpieczającą, to jest sens, by jeszcze występował o wydanie interpretacji indywidualnej?

Uważam, że opinia zabezpieczająca i interpretacje to dwie odrębne instytucje i nie ma zależności między nimi. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby wymagać od podatników, aby występowali albo o opinię, albo o interpretację. Wybór należy do nich, którą z tych instytucji wybiorą. Przy czym podatnik może wystąpić jednocześnie o opinię i o interpretację. Z uczciwości procesowej powinien jednak poinformować we wniosku, że występuje o jedno i o drugie, choć formalnie przepisy nie nakładają na podatnika takiego obowiązku.

Podatnicy często jednak nie widzą istotnych różnic między opinią a interpretacją, z wyjątkiem opłaty za ich wydanie.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane