statystyki

TSUE: Wykreśleni z rejestru mogą odzyskać podatek

autor: Mariusz Szulc13.09.2018, 16:00
VAT

TSUE orzekł po myśli spółki. Podkreślił, że sam moment złożenia deklaracji VAT bądź wystawienia faktury „niekoniecznie ma wpływ na wymogi materialne dające prawo do odliczenia”źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy czasowo stracili status podatnika VAT, mogą odliczyć podatek naliczony za ten okres, jeśli złożą zaległe deklaracje i wpłacą podatek należny – wynika z wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Chodziło o rumuńską spółkę, która przez dłuższy czas nie składała deklaracji podatkowych i w związku z tym w okresie od października 2010 r. do maja 2011 r. została wykreślona z rejestru aktywnych podatników VAT. Przez cały ten czas prowadziła jednak działalność (handlowała z kontrahentami).

W końcu złożyła zaległe deklaracje i wpłaciła podatek należny, a rumuńska skarbówka ponownie zarejestrowała ją jako podatnika VAT.

Problem pojawił się, gdy urzędnicy skontrolowali jej rozliczenia za lata 2009-2013 i odmówili jej prawa do odliczenia podatku naliczonego za okres, gdy była ona nieaktywnym podatnikiem. Chodziło o niemałą kwotę, bo prawie 890 tys. euro.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane