statystyki

TSUE: Wykreśleni z rejestru mogą odzyskać podatek

autor: Mariusz Szulc13.09.2018, 16:00
VAT

TSUE orzekł po myśli spółki. Podkreślił, że sam moment złożenia deklaracji VAT bądź wystawienia faktury „niekoniecznie ma wpływ na wymogi materialne dające prawo do odliczenia”źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy czasowo stracili status podatnika VAT, mogą odliczyć podatek naliczony za ten okres, jeśli złożą zaległe deklaracje i wpłacą podatek należny – wynika z wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Chodziło o rumuńską spółkę, która przez dłuższy czas nie składała deklaracji podatkowych i w związku z tym w okresie od października 2010 r. do maja 2011 r. została wykreślona z rejestru aktywnych podatników VAT. Przez cały ten czas prowadziła jednak działalność (handlowała z kontrahentami).

W końcu złożyła zaległe deklaracje i wpłaciła podatek należny, a rumuńska skarbówka ponownie zarejestrowała ją jako podatnika VAT.

Problem pojawił się, gdy urzędnicy skontrolowali jej rozliczenia za lata 2009-2013 i odmówili jej prawa do odliczenia podatku naliczonego za okres, gdy była ona nieaktywnym podatnikiem. Chodziło o niemałą kwotę, bo prawie 890 tys. euro.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane