statystyki

Koniec deklaracji VAT zbliża się nieuchronnie

autor: Mariusz Szulc29.10.2018, 07:10; Aktualizacja: 29.10.2018, 08:00
VAT

Projekt powinien zostać opublikowany do końca 2018 r.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VDEK) zastąpi składane dziś JPK_VAT i deklaracje podatkowe. Powstanie też długo oczekiwany Centralny Rejestr Faktur. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego zapowiedź opublikowano w piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Oznacza to, że w 2019 r. podatnicy nie będą musieli już składać dwóch odrębnych dokumentów: JPK_VAT i deklaracji podatkowych (ani miesięcznych, ani kwartalnych). Zastąpi je jeden JPK_VDEK. Znajdą się w nim dane z ewidencji i deklaracji oraz dodatkowe informacje, które – jak zapewnia resort – posłużą do lepszej analizy ryzyka w celu prowadzenia skuteczniejszych kontroli.

JPK_VDEK będzie składany miesięcznie bądź kwartalnie, czyli w terminach, w których dotychczas rozliczali się podatnicy. Do nowego dokumentu nie będzie trzeba dołączać załączników, takich jak VAT-ZZ (wniosek o zwrot daniny), VAT-ZD (zawiadomienie o korekcie podstawy opodatkowania), VAT- ZT (wniosek o przyśpieszenie terminu zwrotu daniny) ani żadnych innych składanych obecnie wniosków.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mały programista(2018-10-29 10:42) Zgłoś naruszenie 40

    Podobnie jak w przypadku JPK_FA i JPK_VAT struktury JPK_VDEK zostaną upublicznione w ostatniej chwili? Molochy informatyczne i znajomi królika otrzymają je z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, małe firmy muszą dostosować swe programy w kilka dni, bo brak wzorcowego pliku, narzędzi do weryfikacji...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane