statystyki

Koniec deklaracji VAT zbliża się nieuchronnie

autor: Mariusz Szulc29.10.2018, 07:10; Aktualizacja: 29.10.2018, 08:00
VAT

Projekt powinien zostać opublikowany do końca 2018 r.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VDEK) zastąpi składane dziś JPK_VAT i deklaracje podatkowe. Powstanie też długo oczekiwany Centralny Rejestr Faktur. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego zapowiedź opublikowano w piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Oznacza to, że w 2019 r. podatnicy nie będą musieli już składać dwóch odrębnych dokumentów: JPK_VAT i deklaracji podatkowych (ani miesięcznych, ani kwartalnych). Zastąpi je jeden JPK_VDEK. Znajdą się w nim dane z ewidencji i deklaracji oraz dodatkowe informacje, które – jak zapewnia resort – posłużą do lepszej analizy ryzyka w celu prowadzenia skuteczniejszych kontroli.

JPK_VDEK będzie składany miesięcznie bądź kwartalnie, czyli w terminach, w których dotychczas rozliczali się podatnicy. Do nowego dokumentu nie będzie trzeba dołączać załączników, takich jak VAT-ZZ (wniosek o zwrot daniny), VAT-ZD (zawiadomienie o korekcie podstawy opodatkowania), VAT- ZT (wniosek o przyśpieszenie terminu zwrotu daniny) ani żadnych innych składanych obecnie wniosków.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mały programista(2018-10-29 10:42) Zgłoś naruszenie 40

    Podobnie jak w przypadku JPK_FA i JPK_VAT struktury JPK_VDEK zostaną upublicznione w ostatniej chwili? Molochy informatyczne i znajomi królika otrzymają je z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, małe firmy muszą dostosować swe programy w kilka dni, bo brak wzorcowego pliku, narzędzi do weryfikacji...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane