statystyki

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność jest z VAT

autor: Łukasz Zalewski11.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:01
Sprawa dotyczyła gminy (podatnika VAT) mającej grunty oddawane w użytkowanie wieczyste.

Sprawa dotyczyła gminy (podatnika VAT) mającej grunty oddawane w użytkowanie wieczyste.źródło: ShutterStock

Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu jest objęta podatkiem od towarów i usług – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła gminy (podatnika VAT) mającej grunty oddawane w użytkowanie wieczyste. Zdarza się, że gmina przekształca je później w prawo własności. Odbywa się to w dwóch trybach. Pierwszy to uwłaszczenie dotychczasowego użytkownika wieczystego na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2012 r. poz. 83 ze zm.). Drugi to sprzedaż ziemi użytkownikowi wieczystemu na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 121). Przy przekształceniach gmina pobiera opłaty. Spór dotyczył ich opodatkowania.

Gmina uważała, że podatku nie ma, niezależnie od daty ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, tj. od tego, czy miało ono miejsce przed, czy już po wejściu Polski do Unii Europejskiej (a zatem przed czy po 30 kwietnia 2004 r.).


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane