statystyki

Współpraca małżonków to nie firmanctwo

autor: Patrycja Dudek11.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.09.2018, 07:58
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

Zdaniem WSA nie można mówić o firmanctwie, gdy ktoś pomaga prowadzić lub zarządzać czyjąś firmą, np. rodzinnąźródło: ShutterStock

Umocowanie do działania w imieniu żony nie oznacza, że mąż posługuje się jej imieniem i nazwiskiem, aby ukryć własną działalność. To typowe pełnomocnictwo – wynika z wyroku NSA.

Zdaniem sądu organy podatkowe nie dowiodły w tej sprawie, że małżonek faktycznie prowadził działalność gospodarczą na terenie Szwecji, a nie działał jedynie jako pełnomocnik żony.

Fiskus uważał inaczej – był przekonany, że w rzeczywistości usługi budowlane świadczył tam mąż, a żona firmowała tylko jego działalność gospodarczą. Przemawiało za tym wiele okoliczności. Kobieta nie miała doświadczenia ani wykształcenia budowlanego. Miał je mąż, który od kilkunastu lat wykonywał usługi w kraju i za granicą. On też znał, i to dobrze, szwedzkiego kontrahenta, z którym firma żony podpisała kontrakt.

Ponadto szwedzcy kontrahenci i współpracownicy zeznali, że mężczyzna nie tylko wykonywał w Szwecji prace budowlane, ale też sprawował bezpośredni nadzór nad podwykonawcami.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane