statystyki

Współpraca małżonków to nie firmanctwo

autor: Patrycja Dudek11.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.09.2018, 07:58
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

Zdaniem WSA nie można mówić o firmanctwie, gdy ktoś pomaga prowadzić lub zarządzać czyjąś firmą, np. rodzinnąźródło: ShutterStock

Umocowanie do działania w imieniu żony nie oznacza, że mąż posługuje się jej imieniem i nazwiskiem, aby ukryć własną działalność. To typowe pełnomocnictwo – wynika z wyroku NSA.

Zdaniem sądu organy podatkowe nie dowiodły w tej sprawie, że małżonek faktycznie prowadził działalność gospodarczą na terenie Szwecji, a nie działał jedynie jako pełnomocnik żony.

Fiskus uważał inaczej – był przekonany, że w rzeczywistości usługi budowlane świadczył tam mąż, a żona firmowała tylko jego działalność gospodarczą. Przemawiało za tym wiele okoliczności. Kobieta nie miała doświadczenia ani wykształcenia budowlanego. Miał je mąż, który od kilkunastu lat wykonywał usługi w kraju i za granicą. On też znał, i to dobrze, szwedzkiego kontrahenta, z którym firma żony podpisała kontrakt.

Ponadto szwedzcy kontrahenci i współpracownicy zeznali, że mężczyzna nie tylko wykonywał w Szwecji prace budowlane, ale też sprawował bezpośredni nadzór nad podwykonawcami.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane