Jak rozliczyć wynajem pojemników od spółki z Unii Europejskiej

autor: Marcin Szymankiewicz10.09.2018, 09:12; Aktualizacja: 10.09.2018, 11:21
Na potrzeby ujęcia zarówno podatku należnego, jak i naliczonego w ewidencji VAT oraz JPK_VAT spółka może sporządzić odpowiednik faktury wewnętrznej albo otrzymaną od kontrahenta niemieckiego fakturę po wyliczeniu kwoty VAT.

Na potrzeby ujęcia zarówno podatku należnego, jak i naliczonego w ewidencji VAT oraz JPK_VAT spółka może sporządzić odpowiednik faktury wewnętrznej albo otrzymaną od kontrahenta niemieckiego fakturę po wyliczeniu kwoty VAT.źródło: ShutterStock

Y spółka z o.o. (polski podatnik VAT czynny i VAT UE) od 1 sierpnia 2018 r. wynajmuje pojemniki (m.in. pojemniki plastikowe, palety drewniane, metalowe i plastikowe, dekle plastikowe oraz przekładki z pianki) od spółki X GmbH z siedzibą w Niemczech (niemiecki podatnik VAT i VAT UE).

Pojemniki te wynajmowane są na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ są w nich przewożone towary sprzedawane przez spółkę Y. Miesięczny czynsz najmu wynosi 3000 euro. Zgodnie z umową najmu czynsz płacony jest z dołu do 10. dnia następnego miesiąca. Niemiecki kontrahent 20 sierpnia 2018 r. wystawił fakturę za usługi najmu pojemników za sierpień 2018 r. (z terminem płatności 10 września 2018 r.) na kwotę 3000 euro (bez niemieckiego VAT). Przedmiotową fakturę spółka Y otrzymała 24 sierpnia 2018 r. Zapłaty za fakturę spółka Y dokonała przelewem na rachunek bankowy kontrahenta 3 września 2018 r. Siedziba działalności gospodarczej niemieckiej firmy znajduje się w Niemczech i poza tym krajem nie posiada ona stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei siedziba działalności gospodarczej spółki Y znajduje się w Polsce i poza naszym krajem nie posiada ona stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka Y zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną VAT, której to działalności służą wynajmowane pojemniki. Jak spółka powinna rozliczyć czynsz za sierpień 2018 r. od usługi najmu pojemników na gruncie VAT oraz CIT (koszty uzyskania przychodów oraz tzw. podatek u źródła)? VAT i zaliczki na CIT spółka Y płaci za okresy miesięczne. Rokiem podatkowym spółki Y jest rok kalendarzowy.

CIT

Podatek u źródła


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane