statystyki

Poradnia rachunkowa: Jaka klasyfikacja przy wypłacie odszkodowań?

autor: Marcin Nagórek10.09.2018, 10:42; Aktualizacja: 10.09.2018, 12:33
pieniądze

Okoliczności faktyczne zdarzenia mogą uzasadniać wypłatę odszkodowania dla mieszkańców za uszkodzone pojazdy na drodze gminnej bez potrzeby oczekiwania na postępowanie sądowe i orzeczenie sądoweźródło: ShutterStock

Kto podpisuje sprawozdania budżetowe jednostek obsługiwanych? Jaka klasyfikacja przy wypłacie odszkodowań? Czy urząd może dokonywać zmian na kontach, które nie zostały wskazane w polityce rachunkowości jednostki?

U rząd gminy jest jednostką obsługującą dla różnych jednostek organizacyjnych gminy, np. szkół. Przy czym sprawozdania budżetowe były podpisywane przez dyrektorów tych szkół, a nie przez wójta. Czy jest to błąd? Sprawozdawczość była przekazana do urzędu gminy.

Wspólna obsługa została uregulowana m.in. w ustawie o samorządzie gminnym. W art. 10a tej ustawy postanowiono bowiem, że gmina może zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną:

1) jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych,


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane